Už teď je ale jasné, že do obecní kasy nedoputují sumy jako v uplynulých letech. „Hovoří se o tom, že ze státní kasy se budou do obcí a města přerozdělovat částky na úrovni roku 2006,“ sdělil humpolecký starosta Jiří Kučera.

Rozvoj měst se nezastaví

Příčinou je jednak celosvětová krize a s ní spojené nižší příjmy z daní fyzických a právnických osob, ale také prohlubující se státní dluh a plánované úspory.

Koeficient pro přerozdělování financí do obecní kasy podle počtu obyvatel se sice nezměnil, ale stát nebude štědrý. Co to pro obce znamená? Hlavně úspory téměř ve všech aktivitách.

„Přijali jsme určitá opatření už na letošní rok. Teď budeme muset šetřit ještě více. Prioritou je teď rekonstrukce čističky, kterou v příštím roce musíme zahájit, jinak přijdeme o dotace,“ sdělil starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Pelhřimovská radnice získala na rekonstrukci čističky téměř dvousetmilionovou dotaci. Jak dodal Bambula, na úkor tohoto záměru se bude muset šetřit v jiných odvětvích. V jakých, to se ukáže až po novém roce. „Děláme vše proto, aby nezamrzly investice do rozvoje města,“ dodal Bambula.

To v Humpolci úsporná opatření pocítí hlavně příspěvkové organizace. „Jsme nuceni přijmout nová stropová opatření, co se týče grantových programů pro příspěvkové organizace. I ony musí pochopit, že šetřit musejí všichni,“ vysvětlil Kučera.

„Chtěli jsme investovat do oprav komunikací a chodníků. Plán ovšem budeme muset odložit,“ řekla k otázce příštího rozpočtu města starostka Zdeňka Bečková z Červené Řečice.

Kde se bude škrtat, o tom rozhodnou i zastupitelé v Rynárci, kteří o předběžném rozpočtu budou jednat už příští týden. „Zatím toho nemohu moc sdělit. Je ale jasné, že některé akce budeme muset odložit. Už teď jsou příjmy do obecní kasy nižší o tři sta tisíc korun,“ sdělil starosta Rynárce Pavel Kopecký.
Jak Kopecký upozornil, třísettisícová částka je pro obec s šestimilionovým rozpočtem výrazná položka v účetnictví.

Hospodaření a rezervy

Většina starostů také uvedla, do budoucna bude nutné více hospodařit a myslet na rezervy, ze kterých lze čerpat v případě nouze. Například v Pacově si s okleštěným příjmem ze státní kasy hlavu nedělají. „Úsporná opatření jsme přijali už na rok 2009. Do budoucna vůbec pracujeme s pesimistickými odhady a na konci roku nás potěší ušetřené finance. Navíc se snažíme hledat nejvýhodnější alternativy mezi dodadavateli,“ informoval starosta Pacova Lukáš Vlček.

Podle některých bude na snadě i možný prodej objektů, nemovitostí v majetku města. To jsou ale krajní opatření. Většina obcí a města bude mít jasno až po Novém roce.