To je téměř dvakrát tolik než při předchozí kampani na sídlišti V Cípku. Cena, a s ní související podmínky jsou společným dílem humpoleckých zastupitelů. Jako první si vzal slovo předkladatel tématu, místostarosta Tomáš Křišťan.

„Pět set korun za metr čtvereční jako V Cípku je z mnoha důvodů minulost. Bavme se o rozmezí 700 až 900 korun s tím, že v případě přebytku zájemců se bude losovat,“ navrhl Křišťan.

Dočkal: Cena odpovídá trhu

Většina zastupitelů se bez dlouhého váhání přiklonila k horní cenové hranici. „Devět stovek odpovídá současné situaci na trhu,“ poznamenal zastupitel Milan Dočkal, jinak také realitní makléř.

Ten zároveň navrhl pro nejlukrativnější parcely veřejnou dražbu místo losování. „Připadá mi to účelnější i spravedlivější,“ doplnil Dočkal. Pro devět set korun se vyslovil i Stanislav Bernard. Ten ale také navrhl dodatečné snížení ceny jako motivaci pro kupce pozemku, dokončit dům co možná nejdříve.

„Pokud někdo stihne dostavět v rozumném časovém rozmezí, mohli bychom mu posléze vrátit, dejme tomu, stokorunu za metr,“ mínil Bernard. S ním se ztotožnil i Václav Kašpar. „Podobně se to děje v Želivě či v Žirovnici. Proč by to nešlo i u nás,“ namítl Kašpar.

Zbývalo ale upřesnit časové rozpětí pro dostavbu rodinného domu. Bernardův návrh vázat slevu na nejzazší termín dostavby neprošel. „Lidé by za takových podmínek obtížně sháněli hypotéku či úvěr,“ připomněl Křišťan.

Zastupitelé se nakonec shodli na tom, že metr čtvereční bude mít za osm set korun ten, kdo dostaví do čtyř let ode dne zapsání kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Ujal se i návrh ohledně dražby nejžádanějších parcel.

Humpolečtí radní si slibují od vyšponování ceny odliv spekulantů. Stále mají v živé paměti okolnosti předcházejícího prodeje pozemků z lokality V Cípku.

Předkupní právo lze snadno oklamat

„V té době bylo módní stavět v okolních vesničkách. Jenže my jsme chtěli, aby lidé zůstali ve městě. Tak jsme nabídli metr čtvereční za podhodnocenou pětistovku, čehož zneužilo hned několik lidí,“ upozornil starosta Jiří Kučera zejména na tři případy spekulativního jednání.

A jak taková spekulace vlastně probíhá? Na laciné pozemky platilo předkupní právo. To se však nechalo obejít tím, že dotyčný získal stavební povolení, nechal si zpracovat projekt a pozemek opatřil základovou deskou.

Hned po zatvrdnutí betonu mohl směle požádat o výmaz předkupního práva. Pak už záleželo jen na něm, jak s lehce nabytým majetkem naloží. Tedy, zda jej prodá se ziskem ihned, či si raději počká na opravdu movitého zájemce.

Na kupčení s pozemky si dávají pozor také v Pelhřimově. V současné páté etapě prodejní kampaně můžete mít metr čtvereční za těžko „manipulovatelných“ 840 korun, pozemek navíc podléhá dodatkovým blokačním podmínkám. „Dosud jsme nezpozorovali jediný příznak spekulace s pozemky. Stalo se jenom, že dotyčný postavil dům a ihned jej prodal. To už je ale každého věc,“ řekl Stanislav Kropáček z hospodářského odboru radnice.

A co si o nových cenových podmínkách v lokalitě Mírová myslí humpolečtí obyvatelé? „Žádný realitní odborník nejsem, na naše město mi to ale připadá docela dost. I když pozemky v Mírové zase mají svou kvalitu,“ mínil Pavel Kolář.

Podobně se vyjádřila i Eva Čáberová. „Bydlení tam může být pěkné. Parcelu bych ale nekoupila. Je to na zdejší poměry příliš drahé, už si to nemůže dovolit každý,“ pověděla Čáberová.

Cena pro Mírovou
- 900 korun za metr čtvereční
- sleva 100 korun za metr, pokud bude dům stát do čtyř let od zápisu do katastru nemovitostí
- bonus se vztahuje na stavby zahájené v roce 2010
- nejlukrativnější pozemky se budou prodávat prostřednictvím otevřené dražby
- v lokalitě V Cípku stál metr čtvereční 500 korun