Pro tamní obyvatele je to nepochopitelný krok. Vsí totiž denně projedou tisíce aut, která z Pelhřimova míří na České Budějovice.

„Teď abychom se báli o bezpečnost svých dětí. Dříve, když šly za kamarády, tak jsem věděla, že bezpečně přejdou. Teď už je samotné pustit nemohu,“ uvedla Irena Tomcová z Myslotína.

Konečné ano pro zrušení zebry v Myslotíně vyslovil Krajský úřad kraje Vysočina.

„Důvodem pro toto rozhodnutí bylo místní šetření policie. Revize prokázala, že tamní přechod není bezpečný,“ tlumočila rozhodnutí krajského úřadu jeho mluvčí Jitka Svatošová.

Strach o děti

„Jak na kraj, tak na Městský úřad v Pelhřimově jsme dávali podněty na revize těch přechodů, které neodpovídaly předepsaným normám. A mezi ně patřil i ten myslotínský,“ sdělil podrobnosti vedoucí dopravního inspektorátu policie v Pelhřimově Miroslav Lhotský. To, že z Myslotína každý den dojíždí do školy na třicet dětí ve věku do patnácti let, nikoho nezajímá. Každé ranní loučení s nimi znamená pro rodiče trnout strachy. Aby se děti dostaly k autobusové zastávce, musejí totiž rušnou silnici přejít. Přesto nebude zrušený přechod nahrazen bezpečnějším.

„Policie o tom nerozhoduje. Pouze podává návrhy, samotné zrušení je v kompetenci kraje. Myslím si ale, že člověk je v přecházení vozovky daleko obezřetnější na místech, kde přechod pro chodce není,“ doplnil Lhotský.

„To považuji za naprostý nesmysl. Sama, než přejdu s kočárkem na druhou stranu, musím čekat, dokud nic nejede. Dříve mi u přechodu auta zastavila,“ poznamenala Jiřina Špinarová z Myslotína.

Přechod pro chodce by mělo v nejbližší době nahradit dopravní značení, které upozorní řidiče na chodce. Obyvatelé Myslotína, kteří se teď obávají nárůstu dopravy přes letní sezonu, dobré vyhlídky na nový přechod nemají. Podle všeho by jim nepomohla ani petice, kterou by museli směřovat na krajský úřad.

„Je to stanovisko, proti kterému se nelze odvolat. Účastníkem tohoto rozhodnutí nebyla ani obec, což je v případě Myslotína Pelhřimov. Je to rozhodnutí policie a kraje,“ sdělila vedoucí pelhřimovského odboru dopravy Lenka Mikolášková.

Petice je zbytečná

Myslotínský přechod není jediný, nad nímž vynesla policejní revize konečný ortel. V Pelhřimově se zrušilo hned několik přechodů pro chodce. „Na základě revize zmizely přechody z ulice Strachovská, Dr. Tyrše, Pražská a Architekta Janáka,“ uvedla výčet Mikolášková.

„Některé přechody byly příliš široké, jiné špatně osvětlené nebo označené. Pokud je přechod pro chodce špatně udělaný, je lepší, když tam není,“ uzavřel Miroslav Lhotský.