„Na to, že je teprve květen, je to číslo poměrně vysoké. V minulém roce jsme zaznamenali 139 pohřešovaných,“ sdělila mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Na Pelhřimovsku působí celkem čtyři výchovné ústavy, z toho tři zároveň jako dětské domovy.

Složení chovanců je různé. Jedná se buď o problémové jedince s drogovou nebo kriminální minulostí. Na druhé straně pak nezletilé matky a v poslední řadě děti, které nemají šanci na rodinnou výchovu.

Promyšlené útěky nelze překazit

Zdaleka nejvíce útěků v posledních dvou letech zaznamenali ve Výchovném ústavu pro dívky v Počátkách. „V loňském roce a letos máme prostě smůlu na velice problémové dívky. Mohu potvrdit, stejně jako většina pedagogů v této zemi, že agresivita mladistvých výrazně vzrostla,“ uvedl ředitel počáteckého ústavu Petr Hajný.

Jak podotkla většina oslovených vedoucích pracovníků, personál je v těchto zařízeních často bezmocný. „Naši žáci jednají většinou impulzivně, těžko něco takového dopředu předvídat. Nejde tomu ani předcházet, ani zabránit, pokud se k něčemu takovému rozhodnou,“ sdělila ředitelka Výchovného ústavu v Senožatech Eva Straková.

Jak uvedl ředitel černovického ústavu Josef Michálek, chovancům se musí umožnit volná vycházka a návštěva rodičů doma. „U nás jsou umístěny nezletilé matky s dětmi. Těch útěků je minimum, protože se starají o svého potomka. Spíše se stane, že se nevrátí z návštěvy rodiny,“ dodal Michálek.
Některé útěky jsou ale spojeny s agresí a promyšlenou taktikou. To potvrdil i Petr Hajný z Počátek.

„Poslední útěk skupina čtyř dívek plánovala tak, že chtěla způsobit požár a pak utéct při následné evakuaci. Nechci si ani představit, jak by to dopadlo, kdyby to tu zapálily,“ sdělil Hajný.

Do výchovných ústavů jsou umisťováni jedinci, kteří pro závažné poruchy chování prošli diagnostickým ústavem a ani po několika šancích svoje chování nezměnili a dál páchají trestnou činnost. Vedle nich jsou tam tací, kterým vést normální život nedovolovalo sociální prostředí. V ústavech mají šanci na dokončení vzdělání a možnost osobní kultivace.

Chtějí jenom slušné chování

Vyvstává otázka, co vede chovance k útěkům. „My po nich chceme, aby se učili, aby se chovali slušně, neužívali drogy, a také pracovali. To jim vadí,“ vysvětloval Petr Hajný.

Policisté na Pelhřimovsku jsou ve všech nahlášených případech pohřešovaných mladistvých z výchovných ústavů úspěšní. „Útěk se nahlásí na příslušné obvodní oddělení a následně je vyhlášeno celostátní pátrání. Většinou se nám je podaří nalézt u rodiny,“ řekla Hana Kotková. Přesto policie pátrá po mladíkovi ze senožatského ústavu, který odtamtud zmizel v dubnu.