Pavel Koubek hlídkuje již devátým rokem u Smrdova na Humpolecku. „Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, začínám lokalitu u silnice sledovat,“ potvrdil Koubek.

A když se na asfaltu objeví první žába, staví Koubek podél silnice stometrovou zábranu. Putující žáby a čolci nedokáží zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků. Odtamtud je dvakrát za noc vysvobozují dobrovolníci, kteří je následně přenášejí rovnou do rybníka.

„V prvních letech jsme takto ochránili až 1200 ropuch. Jejich počet se ale vzhledem ke klimatickým změnám snižuje. Vloni jich bylo sotva pět stovek,“ přiblížil ochránce.

Neteční k mnohdy tragickému žabímu osudu nejsou ani vyskytenští školáci. Ti jim pomáhají, vybaveni igelitovými rukavicemi a kyblíčky, bezpečně zdolat silnici už čtvrtým rokem.

Pozor, obojživelník

Vyrobili si kvůli tomu i výstražnou dopravní značku se žábou uprostřed, kterou osadí sázavskou cestu poblíž koupaliště.

„S dětmi tam chodíme v rámci přírodovědy, je to užitečně strávený čas. Dokonce jsme na to zpracovali vlastní projekt Ochrana migrace obojživelníků,“ uvedla ředitelka školy Jaroslava Kosová.

Tragickému žabímu osudu přesto nelze zcela zabránit. To když se vracejí z páření zpátky do suchozemského domoviště. „Znamenalo by to postavit protilehlou zábranu a přenášet obojživelníky oběma směry celý měsíc. Na to zatím nejsou síly. Důležité ale je, že ti alespoň nakladli vajíčka, z nichž se vylíhne další generace,“ doplnil Koubek.

Ten také závěrem požádal řidiče o zvýšenou pozornost při projíždění okolo rybníků. „Pokud to alespoň trochu jde, ať se motoristé pokusí žábám vyhnout,“ poprosil Koubek.