Denní stacionář, ale například také chráněné bydlení by mělo vzniknout v budovách, které v minulosti patřily tamní mateřské škole a školní jídelně.

„Hledali jsme využití pro tyto stavby a sociální služby se nám zdály jako nejlepší řešení. Navíc zde byl vyhlášen grantový program, kde se dá získat poměrně značná výše podpory,“ vysvětlil místostarosta Lukavce František Pinkas.

Městys tak dostane celkem devadesát dva procent celkových nákladů na opravy, tedy téměř osmáct milionů.

Stavební práce začnou už v tomto roce. V současné době se připravuje výběrové řízení na dodavatele stavebních prací.

Prostory, které jsou nyní opuštěné, provizorně využívalo i centrum Lada, které má v poskytování sociálních služeb bohaté zkušenosti. „Podle mého názoru nastal velký pokrok v této oblasti. Moc proto tuto věc podporuji. Chráněných bytů, které by mohly vzniknout v Lukavci, v okolí příliš není, a zájem je naopak velký,“ podotkla Jana Moravcová, ředitelka centra Lada.

Čtyři chráněné byty

Centrum Lada se z Lukavce přestěhovalo už na jaře loňského roku do objektu bývalého skladu civilní obrany v Pacově. Ten totiž získali do svého vlastnictví. Budoucí poskytovatel sociálních služeb v nově opravených prostorách v Lukavci se tedy bude teprve hledat.

„Až se dokončí stavební práce, vypíše se výběrové řízení,“ upřesnil místostarosta Pinkas. Rekonstrukce by měla být hotova v polovině příštího roku.
A co vlastně zřízení chráněného bydlení nebo denního stacionáře obnáší? Na to už Deníku odpověděla Lucie Šolcová z Centra pro zdravotně postižené kraje Vysočina.

„Je to velice záslužná, i když náročná činnost. Nejde jen o věnovaný čas, ale i finanční stránku. Sehnat peníze je vždy těžké. Na druhou stranu se úsilí vyplácí. Zařízení, pro hendikepované je stále ještě velmi málo, proto je dobře, že se investuje do nových,“ uvedla.

Lukavečtí plánují vytvoření čtyř chráněných bytů, které budou sloužit na přechodnou dobu. Denní stacionář zároveň umožní kvalitnější péči o rozvoj osobnosti především postižených dětí.