V uranových dolech v Dolní Rožínce odpracoval povinných 2100 směn. Druhou podmínku, být zaměstnán deset let v hornictví, nesplnil o tři dny. Jeřábek a desítky jeho bývalých kolegů nyní spoléhají na výjimku ze zákona.

„Jsou horníci, kteří by mohli v pětapadesáti do důchodu. K tomu však potřebují mít maximální expozici 2100 směn a zároveň musí pracovat v hornictví deset let“, řekl senátor Josef Novotný.

„Někteří ale nebyli tolik nemocní, chodili do práce o sobotách a nedělích a nebyli na vojenském cvičení. Dosáhli tedy předepsaného počtu směn za méně než deset let. Teď se blíží k věku padesáti pěti let a zjišťují, že nemají nárok na dřívější odchod do důchodu jenom proto, že jim chybí osm nebo i tři dny,“ vysvětlil problematiku senátor Novotný.

Krkolomné zákony takto poškodily asi padesátku zaměstnanců odštěpného závodu GEAM, který v Dolní Rožínce uran těží. „Když jsem končil, paní, která vyřizovala papíry, mi řekla, že už se na roky nehledí. Asi jsem se o to měl tehdy víc zajímat. Paragrafy si protiřečí. Něco se s tím ale snad dá udělat,“ zadoufal Jeřábek.

První kroky pro získání výjimky ze zákona už podnikl senátor Novotný. „Materiál pro ministra práce a sociálních věcí by měl být připraven na podzim. Radím se s právníky a dalšími odborníky, aby moje snaha o zmírnění tvrdosti zákona nevyvolala další veletoč sociálních výdajů. Vše musíme též konzultovat s takzvanými připomínkovými místy, aby se později neozvali horníci například z Ostravska, že je pro ně novela nevýhodná. Jde to pomalu, ale pracuji na tom,“ ujistil Novotný.

A jakou mají bývalí pracovníci v dolech naději, že i přes chybějících pár dní budou moci odejít předčasně do důchodu? „Začal jsem od horníků. Prodiskutuji to i s lidmi ve vedoucích pozicích, a pokud mi to podepíší, novela projde,“ domníval se Josef Novotný.