VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S novou jednosměrkou dostali řidiči nečekaný dárek

Pelhřimov – V pondělí vstoupila v platnost zásadní změna v dopravním režimu v centru Pelhřimova.

10.9.2016
SDÍLEJ:

V Pelhřimově vznikla nová jednosměrka.Foto: Deník/Jíří Jíra

První dny ale ukázaly, že myšlenka s přeměnou části Tyršovy ulice a části Solní ulice na jednosměrné, jde řidičům do krve hodně těžko.
Policisté zatím řidiče na novinku pouze upozorňovali. Příští týden začnou motoristy za přestupky, 
k nimž tady dochází zatím prakticky nepřetržitě, pokutovat.


Na druhé straně se do čtvrtka nenašel jediný řidič, který by zcela v souladu se všemi předpisy využil nově vytvořených podmínek, aby mohl ponovu neomezeně stát na luxusním místě 
v centru města. Navíc úplně zadarmo.


První řidiči podél stromové aleje parkovali až včera ráno. Kromě toho, že díky správnému využití dikce předpisů získali parádní parkovací stání, napověděli i těm, kteří zatím do zákazu vjížděli, že se 
v těchto místech má teď jezdit jinak než v minulosti.


Zatím ale ne všem. I včera byla k vidění auta v jednosměrce v protisměru. Situace se ale oproti prvním čtyřem dnům přece jen 
o něco zlepšila.
Zásadní dopravní značka přibyla poblíž výjezdu 
z placeného městského parkoviště do Solní ulice. Ve směru k ulici Dr. Tyrše je nová značka, která zakazuje vjezd zmíněným směrem. Značka je poněkud nenápadná, nenachází se u samotné silnice, ale až za chodníkem.

Navíc zde začíná stromová alej, která vede podél celého městského parkoviště až k odbočce do Školní ulice. „Tato nově instalovaná značka není úplně ideálně umístěna, i když její umístění je v souladu 
s předpisy. Určitě by ale pomohlo, kdyby tato značka byla umístěna do výrazného retroreflexního podkladu," uvedl k nové značce Rostislav Sůva, vedoucí dopravního inspektorátu Krajské policie Kraje Vysočina, územního odboru Pelhřimov.


Už před výjezdem z parkoviště vyzývá nově řidiče 
k jednoznačné volbě směru jízdy příkazová značka 
s šipkou směřující vlevo. Podobně je tomu u výjezdu ze Školní ulice, která slouží a bývá využívána k zásobování obchodů v těchto místech. Směrem do ulice Dr. Tyrše ale značka zakazující vjezd jedním směrem, která by přinejmenším potvrdila dikci té první, chybí. „Tady už ta značka není povinná. Mohla by zde být, ale zase je nutné rozmístit značky tak, aby mezi nimi zůstala předepsaná vzdálenost," připomněl Sůva.

Začátek jednosměrné ulice na křižovatce ulice Dr. Tyrše s Kralertovou ulicí je naopak označen na obou stranách nové jednosměrky. To podle Sůvy je možné. „Navíc je tady po pravé straně zákaz stání, takže auta správně stojí na levém okraji nové jednosměrné ulice," ocenil drobný dílčí úspěch nového dopravního režimu šéf pelhřimovských dopravních policistů.


Ještě ve čtvrtek a pak
i v menším počtu včera ale některá auta stála směrem ke Svatovítskému náměstí, což usvědčovalo jejich řidiče, že jeli jednosměrkou 
v protisměru.


Před nově označeným úsekem se změněným režimem se objevily dopravní značky IP22, které na změnu upozorňují. „Podle mě je tady v Solní ulici tato značka příliš blízko před samotnou zákazovou značkou. Řidič, který se dostane až sem, má málo místa, aby bezproblémově otočil a do zákazu nevjížděl," podivil se nad zvoleným řešením Sůva.


Dočasné dopravní znač-
ky IP22 by podle Sůvy ale mohly být i před vjezdem do Solní ulice z Tylovy ulice nebo z ulice Pod Kalvárií, kde je nově umístěna značka upozorňující na slepou ulici. „Také tato značka by mohla být výraznější, aby lépe plnila svůj účel," vzkázal tvůrcům dopravního značení policista.
Ještě více byl překvapen tím, že řidiči nezačali v nové jednosměrce využívat k stá-ní úsek při levém okraji Solní ulice podél městského parkoviště se stromovou alejí. „Nově tady mohou auta v souladu s předpisy stát, navíc tento úsek není nijak zpoplatněn," řekl Sůva k využití úseku, který pojme kolem desítky osobních vozů. Včera poprvé už nabídnuté místo někteří řidiči zaplnili.


Jako zkušený dopravní policista je ale Rostislav Sůva ze zvoleného řešení jako celku rozpačitý. „Jako policie jsme k tomuto řešení vydali nesouhlasné stanovisko, ale v tomto případě nebylo naše stanovisko závazné. Od roku 2011 jsme prosazovali koncepci, aby byla celá ulice jednosměrná. Ne jak je to tady, že je část obousměr-ná, další část jednosměr-
ná, a další pro změnu opět obousměrná. To nikde není a řidiči se v tom logicky obtížně orientují," dodal Sůva.


Představy policie byly 
takové, aby jednosměrné byly nejen na sebe navazující ulice Dr. Tyrše a Solní, ale i ulice Tylova, které společně tvoří část městského okruhu.

Autor: Jiří Jíra

10.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení