České republice patří jedna z předních příček ze zemí Evropské unie, kde žena onemocní rakovinou prsu. Ročně tato nemoc postihne přibližně šest tisíc žen, dva tisíce jich pak podle údajů sdružení Mamma Help nemoci podlehne. A právě o prevenci nebo mamografickém vyšetření jsme hovořili s lékařkou Věrou Koubovou, která pracuje v Mamografickém centru Agur s.r.o. v Pelhřimově. To ve městě funguje od roku 1994. Od konce loňského roku se pracoviště navíc pyšní novým digitálním mamografem Hologicloard Selenia, který patří v moderní mamografii k absolutní  špičce.

Jaké jsou výhody digitálního mamografu?
Moderní přístroj zatíží ženu nižší dávkou záření, přitom daleko lépe zobrazí struktury prsu a ukáže i minimální změny. Přístroj má lepší a kontrastnější obraz. Velkou výhodou je možnost počítačového zpracování a prohlížení, a tím i možnost dřívějšího záchytu nádoru. Vyšetření je kratší  a ženám nabízí větší komfort a rychlejší předání výsledku. Nižší dávka záření umožňuje vyšetření i mladších žen a opakovaná vyšetření v kratších intervalech.

Jak se mamografie dělí a pro koho je vhodná?
Mamografická vyšetření dělíme na diagnostická u příznakových žen a screeningová neboli preventivní, u žen bez obtíží. Zdravotní pojišťovny je hradí klientkám většinou od 45 let, vždy jednou za dva roky. Těm, kterým hrozí zvýšené riziko rakoviny již od 40tého roku. Horní hranice není omezena. Diagnostickou mamografií se vyšetřují ženy, které mají nějaké potíže, například bolesti prsů, změny na kůži, na bradavce, eventuálně si nahmataly nějakou bulku.

Co je pravdy na tom, že pro ženy od 30 do 40 let je spíše než vyšetření mamografem vhodnější vyšetření ultrazvukem?
Ano, ultrazvuk je u žen do 40 let věku vyšetřením první volby, neboť žláza mladých žen je na mamografu většinou málo přehledná pro svou hutnou strukturu. Mamograf se však doplňuje vždy, když se při ultrazvuku objeví nějaká patologie. Po 40. roce je však na prvním místě vždy vyšetření mamografem a ultrazvuk je doplňující metodou.

Jaké jsou ženy v Pelhřimově pacientky?Jsou disciplinované, chodí pravidelně na preventivní prohlídky?
Myslím si, že ženy navštěvující naše pelhřimovské pracoviště  jsou vzorné, chodí na prohlídky většinou pravidelně jednou za dva roky, řada z nich si vyšetření hradí i ročně mezi  intervalem. Proscreeningovanost je na Pelhřimovsku přibližně 69 procent. Přitom průměrně chodí do 67 akreditovaných center v republice 51 procent žen.

Čím to je?
Určitě tím, že na Pelhřimovsku mamograf působí od roku 1994. Ženy byly ze začátku na vyšetření zvané. Systém se zaběhl a klientky jsou spokojené.

Kolik pacientek denně vyšetříte?
V průměru okolo padesáti žen na mamografu, kolem 25 vyšetření ultrazvukem, dále vyšetření bioptická- odebírání vzorku tkáně z podezřelého ložiska a jeho histologické vyšetření nebo punkce cyst. Jezdí k nám na vyšetření ženy z Pelhřimovska, Jihlavska i z ostatních regionů.

Kolik jste v loňském roce provedli mamografií?
V roce 2011 jsme mamograficky vyšetřili  8016 žen.

Kolik ročně zaznamenáte nemocných?
Každým rokem je to průměrně 55 karcinomů. Většinou se jedná o počáteční stádia, pokud žena chodí na vyšetření v pravidelných intervalech. Výjimečně přijde žena s pokročilým hmatným tumorem. Jde většinou o ženy, které se nezúčastňují screeningového programu nebo onemocní agresivnějším typem karcinomu.

Odhalením onemocnění prsu zřejmě péče o ženy nekončí. Jak dále pokračuje?
Máme velmi dobrou spolupráci s onkologickým  a chirurgickým  oddělením a dále s oddělením nukleární medicíny pelhřimovské nemocnice. Dále spolupracujeme s bioptickou laboratoří v Plzni.  Spolu s nimi tvoříme  mamologický tým. Součinnost tohoto týmu znamená vlastně naplnění myšlenky celého screeningového programu, tedy  – vyšetřit, odhalit  a vyléčit.