VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměna dětí: 3,3 milionu pro rodiny

Brno - Rodiny zaměněných dětí z třebíčské nemocnice mají podle pátečního verdiktu Krajského soudu v Brně dostat odškodění 3,3 milionu korun.

31.1.2009 2
SDÍLEJ:

Jaroslava Trojanová se svou biologickou dcerou Verunkou (vlevo) a Jaroslava Čermáková s Nikolkou (vpravo) Foto: DENÍK/Josef Němec

K záměně došlo v prosinci roku 2006. V Česku jde o rekordní částku, kterou soud v případě nemajetkové újmy dosud přiznal.
Společný právník obou rodin přitom požadoval odškodné dvanáct milionů pro obě rodiny. Nemocnice ale nabízela každé rodině 300 tisíc korun.

Odškodné nebylo pro všechny stejné

„Taková částka byla soudem shledána neadekvátně nízkou s ohledem na množství osob, jejichž práva byla porušena, rozsah vzniklé nemajetkové újmy a závažnost okolností, za nichž k záměně došlo,“ odůvodnil své rozhodnutí soudce Michal Ryška.

Ten poznamenal, že jde o rekordní sumu proto, že jde o součet náhrad.

Výše odškodného totiž nebyla pro všechny stejná. Jaroslavě Trojanové, která od začátku trpěla záměnou nejvíce, přiznal soud 700 tisíc korun, zatímco Jaroslava Čermáková má nárok na rovný milion korun.

„Rozdíly jsou v tom, že paní Trojanová se svým partnerem nesou spoluzodpovědnost na tom, že záměna nebyla odhalena dřív. Ne však v nemocnici, ale v období od dubna do září 2007, kdy už v rodině o záměně spekulovali. Pro rodinu Čermákovu to bylo jako blesk z čistého nebe, kdy byli postaveni před hotovou věc,“ vysvětlil ještě soudce Michal Ryška.

Jan Čermák má dostat 800 tisíc korun. Nejmenší psychickou újmu utrpěl podle soudu Libor Broža, který vysoudil 350 tisíc korun.

Nikolka, kterou od začátku vychovávali Trojanová s Brožou, a je biologickou dcerou Čermákových, je do budoucna podle znalců nejvíce ohrožena v dalším vývoji, protože vyrůstala v neharmonickém prostředí manželských hádek, má nárok na 300 tisíc korun. Druhé zaměněné holčičce Verunce soud přiznal 150 tisíc korun.

Bude odvolání?

Právník nemocnice Ondřej Dostál novinářům řekl, že se s největší pravděpodobností nemocnice proti rozsudku odvolá: „Vzhledem k tomu, že jde o rekordní sumu, tak se určitě odvoláme.“ K soudu včera přišli manželé Čermákovi a Jaroslava Trojanová. Libor Broža zůstal doma.

Nikdo z nich ale nechtěl verdikt soudu příliš komentovat. Trojanová se vůbec nedokázala vyjádřit, jestli je s výší odškodného spokojena. Před novináři doslova utekli.

„Když by nám soud přiznal to, co nám nabízela nemocnice, tak by to bylo nepochopení situace, do které jsme se dostali,“ okomentovala nakonec rozhodnutí soudu Jaroslava Čermáková.

Vývoj případu záměny dětí v třebíčské nemocnici

9. prosince 2006 - Jaroslavě Trojanové a Liborovi Brožovi z Jabloňova na Žďársku se narodila dcera Nikolka (3,30 kilogramu). V porodnici se ten den narodili jeden chlapec a čtyři holčičky, mezi nimi i Veronika Čermáková (2,65 kilogramu).
10. prosince 2006 - Otci Nikolky se zdálo divné snížení váhy z 3,30 na 2,65 kilogramu, personál uvedl, že se při vážení stala chyba. I druhá matka měla rozdílné informace o váze dítěte.
Polovina března 2007 - Libor Broža kvůli podezření, že dítě není jeho, podstoupil test DNA. Test ukázal, že není biologickým otcem Nikolky.
Září 2007 - Žďárský soud začal řešit občanskoprávní spor o otcovství Broži a Trojanové. Soud si vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem. Broža a Trojanová se rozpomněli na nesrovnalosti s váhou dítěte.
17. září 2007 - Test DNA u Trojanové prokázal, že ani ona není biologickou matkou Nikolky. Rodinu navštívil v září také ředitel třebíčské nemocnice, který měl zájem o mimosoudní vyrovnání a údajné utajení případu před médii.
2. října 2007 – Do kauzy vstoupila policie a začala s vyšetřováním, zda nešlo o úmysl. To později vyloučila.
3. října 2007 - Deset milionů korun chtějí jako odškodné Broža a Trojanová, milion za každý měsíc bez svého pravého dítěte.
4. října 2007 - Bylo zveřejněno, že druhou rodinou, které se záměna týká, jsou Čermákovi z Přibyslavic. Matka se jmenuje také Jaroslava, což mohlo být příčinou záměny.
- Obě rodiny se za asistence psychologa a sociálních pracovnic sešly v Jihlavě. Shodly se na navrácení dětí do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny, nejpozději do Vánoc.
6. října 2007 - Ze záměny novorozenců podezírá vedení porodnice tři zaměstnance, jedna zdravotní sestra byla prozatím postavena mimo službu. Jedna matka tvrdí, že miminko nemělo na těle napsané číslo, druhá pak, že bylo rozmazané.
8. října 2007 - Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se omluvilo oběma rodinám a potrestalo pět lidí z personálu.
11. října 2007 - Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou potvrdil, že Broža není otcem dítěte, které vychovává s Jaroslavou Trojanovou.
31. října 2007 – Tehdejší hejtman Miloš Vystrčil předal každé rodině dar 100 tisíc korun.
- Na začátku prosince 2007 si obě rodiny děti vyměnily. Od začátku ale měly problémy s citovým přilnutím ke svým biologickým dětem. Zejména Jaroslava Trojanová nesla výměnu velmi těžce. Libor Broža byl rád, že má vlastní dceru. Vztah Čermákových se začal postupně hroutit, a to i přesto, že se jim narodilo druhé dítě. Trojanová s Brožou naopak uvažují o dalším dítěti a svatbě.
10. září 2008 – U Krajského soudu v Brně začal boj o milionové odškodné. Poškozené rodiny požadovaly 6 milionů korun pro každou rodinu. Nemocnice ale nabídla pouze 300 tisíc korun. Soudce se pokusil¬ o smír, ale ten nevyšel. Rodiny musely u soudu odhalit mnoho citlivých informací ze svého osobního života. Ani jedna ze stran nechtěla ustoupit ze svých návrhů.
30. ledna 2009 – Brněnský soud rozhodl, že nemocnice musí oběma rodinám zaplatit odškodné 3,3 milionu korun. Čermákovi mají dostat 2,1 milionu a druhá rodina 1,2 milionu korun. Nemocnice se chce odvolat. (rm)

Autor: Roman Martínek

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Počátky srážely chyby v defenzívě, ale šest gólů vše vynahradilo

Fotbal. Ilustrační foto.

Střelci Pacova a Kamenice selhali, na hřišti soupeře uspěla pouze Žirovnice

Čtyři góly Štěpána nestačily, béčko Plačkova přišlo o vítězství v závěru

Pelhřimovsko – Střelecké manévry nabídl zápas prvního kola IV. třídy mezi Plačkovem B a Novou Cerekví. Po čtyřech trefách Štěpána sahali po vítězství domácí fotbalisté, Nová Cerekev ale v samém závěru vyrovnala. Podobný scénář mělo i utkání v Častrově, tam naopak v hodině dvanácté srovnávali domácí. Body z hřiště soupeře vezla Vyskytná, které se povedlo vyhrát v Jiřicích.

Božejov bral v Hořepníku body a ukázal i gesto fair play

Pelhřimovsko – Bezpochyby největší událostí úvodního kola III. třídy je divoká přestřelka v Petrovicích. Fotbalisté Horní Vsi překonali domácího brankáře jedenáctkrát.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Horní Cerekev – Hned dva kříže v Horní Cerekvi prochází renovací. Zastupitelstvo města odsouhlasilo opravu kříže stojícího u kostela Zvěstování Páně na hornocerekvickém náměstí Tomáše Garrigua Masaryka i kříže u kostela svatého Jana Křtitele na hřbitově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení