"Od počátku října máme hlášenou už šestou vykradenou chatu v okrese. Za celý rok je to pak 34 případů. Většina z nich se stala na jaře. Podzim je dalším obdobím, kdy se zloději na rekreační objekty zaměřují,“ popsala mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Zloději začali rozebírat i střechu

Poslední případ se stal v Božejově. Zloděj se vloupal do bývalého mlýna. Tentokrát se nespokojil jen s věcmi, které našel uvnitř, ale bral i měděné kabely a pozinkované části střechy. „Zmizela i kamna značky Petra, elektromotor a věci z litiny. Škodu jsme vyčíslili na téměř třicet tisíc korun,“ shrnula případ Kotková.

Majitelé chat o zlodějích vědí a snaží se nenechávat nic náhodě. Přesto některé věci před nenechavci neuchrání.

„Všechny cenné věci si na podzim odvážíme. Výhoda je, že to na chatu máme blízko, takže ji můžeme i často kontrolovat. Samozřejmě zevnitř zavíráme všechny okenice, což se zatím naštěstí vyplatilo. Jednou jsme nechali venku zahradní nábytek a hned byl pryč. Od té doby už všechno zamykáme,“ podotkla chatařka Dana Nováková.

Levné bydlení

O pravidelné kontroly se snaží i policie. „Při pochůzkách, na kterých se ve většině podílí i psovod se psem, se kontrolují hlavě odlehlé chatové oblasti a osamělé objekty. Ty bývají pro zloděje nejsnadnějším cílem,“ řekla Kotková.

Jak ale dodala, ne všichni, kteří neohlášeně navštíví zazimovanou chatu, tam jdou nutně krást.

„Pachatelé vloupání do rekreačních objektů se dělí na dvě skupiny. Jedni kradou a rychle zmizí z místa pryč a ti druzí se v objektu zabydlí a přečkají zimu. Někdy si i topí a konzumují potraviny, které tam majitelé zanechali,“ konstatovala Hana Kotková.