Ta nechala kolo neuzamčené na pět minut před obchodem. Když se vrátila, kolo bylo pryč. Ženě zbyly jen oči pro pláč a škoda za tři tisíce korun.

„V letošním roce jsme na Pelhřimovsku přijali zatím devět oznámení o krádeži jízdního kola. V loňském roce jsme šetřili přes tři desítky takových případů," informovala pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková s tím, že kola se nekradou jen takzvaně na ulici, ale i ze sklepů či zahrad. „Letos došlo ke krádeži hned tří jízdních kol například na zahradě u rodinného domu v Horní Cerekvi. Kola byla umístěna v nezajištěné pergole. Majiteli vznikla škoda za 55 tisíc korun," dodala policejní mluvčí.

Obezřetnost

Ať využíváte kola k cestě do práce nebo na výlet, měli byste na ně dát dobrý pozor. Počet krádeží kol dosáhl loni v republice téměř devítitisícové hranice. „Je smutným faktem, že zhruba 70 až 80 procent ukradených kol se ke svým majitelům nikdy nevrátí. Zároveň můžeme potvrdit, že částka vyplacená za ukradená kola meziročně narůstá," uvedl Michael Neuwirth, ředitel Odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB s tím, že stejně tak narůstá i počet lidí, kteří si svá kola v rámci pojištění domácnosti připojišťují. „Prakticky neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud už se kolo rozhodne odcizit. Pojištění je pak jedním z možných řešení," dodal Michael Neuwirth.

Příležitost pro zloděje vzniká vždy, když se majitel vzdálí a kolo nechá venku bez dozoru a neuzamčené. Pokud si cyklista kolo nechce nebo nemůže zajistit, měl by ho mít stále na očích.

„Jedná se například o případy, kdy při vyjížďce zastaví na občerstvení. Pokud majitelé kolo zamykají, měli by zvážit, k čemu a jak je kolo připoutané. Při odkládání kola je ho zapotřebí vždy upoutat zámkem k pevnému předmětu tak, aby bylo připevněno přes rám," uzavřela Pátková.