VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o les u Peruše: Soud se přiklonil na stranu farnosti

Jiřice – Okresní soud 
v Pelhřimově rozhodl, že 
pět hektarů lesa u rybníka Peruš směrem na Horní Rápotice bude mít nového vlastníka.

29.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Dosud jím byla obec Jiřice, ta ale koncem loňského roku obdržela žalobu od Římskokatolické farnosti Jiřice, která si na zmíněný pozemek dělá nárok. Soud
jí dal ve středu za pravdu. „Znamená to, že jako obec 
o tento majetek přijdeme. Pozemek se vrátí státu 
a otázkou zůstává, jak s ním stát naloží. Zda jej zahrne do náhrad v rámci církevních restitucí," vysvětlil starosta Jiřic Miroslav Jirků (za STO).

Jak dodal, soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že pět hektarů lesa bylo na stát, který poté pozemek 
dal obci, přepsáno až v roce 1954. „V právních záležitostech se podrobně nevyznám, ale z rozsudku vyplynulo, že tehdy nebyly splněny jisté podmínky dané zákonem," přemítal Jirků.

Se žádostí o vyjádření Deník kontaktoval i Královéhradecké biskupství, pod nějž Římskokatolická farnost Jiřice spadá, ale do uzávěrky tohoto vydání odpověď nedorazila.

Jiřický starosta ještě doplnil, že až bude mít v ruce písemný rozsudek, domluví se s tamními zastupiteli na termínu zasedání. „Velice nás mrzí, jak jsme u soudu dopadli. V zastupitelstvu to všechno probereme, poradíme se s právníky a poté rozhodneme, zda podáme odvolání. Já osobně nyní nevím, jaké stanovisko zaujmu, nechci dělat ukvapené závěry," uvažoval Jirků.

Na Jiřice ovšem čeká ještě jeden podobný soud – jde 
o čtyřicet hektarů lesa v lokalitě známé jako Trucbába. Žaloba na určení vlastnického práva na tuto nemovitost dorazila na jiřický obecní úřad koncem minulého roku od Kanonie premonstrátů v Želivě.

Miroslav Jirků již dříve sdělil, že pokud obec 
o zmíněné pozemky přijde, bude to pro její rozpočet rána. „Obec nyní vlastní celkem 204 hektarů lesů a z těžby dřeva má roční příjem zhruba dva a půl milionů korun. Jakou částku tvoří příjem z lesů, které jsou předmětem dvou zmíněných žalob, však nedokážu vyčíslit," podotkl Jirků.

Dodal, že jednání s želivskými premonstráty ustrnulo na mrtvém bodě. „Na první schůzce se nám zdálo, že premonstráti budou nakloněni domluvě. Další jednání kolem Velikonoc bylo stručnější s tím, že se sejde rada, která nás pak seznámí se svým stanoviskem. Poté jsem sháněl pana opata 
a ten mi sdělil, že rada rozhodla tak, že žádná jednání už nebudou a že rozhodnutí nechají na soudu," popsal ve stručnosti Jirků.

Opat želivského kláštera Jáchym Jaroslav Šimek je 
v současnosti v zahraničí, tudíž se nyní k otázce vývoje jednání kolem sporného pozemku v Jiřících nemohl vyjádřit.

Nicméně už dříve zmínil, že v žádném případě nechtějí nashromáždit majetky. „Jen bychom rádi uvedli vlastnictví na pravou míru. O poslední možnosti podání žaloby na určení vlastnického práva k problematickým pozemkům jsme se dozvěděli na poslední chvíli, krátce před Vánoci. Situace kolem svátků byla hektická a my jsme nechtěli, i vzhledem k našim následovníkům, něco propásnout nebo zanedbat," komentoval
v březnu opat.

Tehdy Miroslav Jirků ještě zmínil, že podle jeho informací by si církve na základě vlastní domluvy neměly nárokovat pozemky, které byly na obce přepsány do roku 2006. „Pět hektarů lesa u rybníku Peruš bylo obci přiznáno v roce 2008, v pří-padě čtyřiceti hektarů lesa 
v Trucbábě to bylo v roce 2001," uvedl. Jiřický starosta doplnil, že v tuto chvíli na termín soudu s Kanonií premonstrátů v Želivě čekají.

Autor: Aneta Slavíková

29.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Počátecké náměstí - ilustrační foto

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Z Třebíče vezli body. Obrat přišel po přestávce

Pelhřimov - Výhrou na hřišti regionálního rivala odstartovali nový ročník divize fotbalisté staršího dorostu Pelhřimova. Cenný bodový zisk si zajistili zlepšenou hrou ve druhém poločase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení