Policisté ho našli. Podvody, za něž je odsouzen,  dosáhly skoro 30 milionů.

Dne 14. ledna po něm vyhlásili celostátní pátrání. A jak uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková, díky spolupráci pelhřimovských a pražských policistů ho muži zákona v pátek ráno zatkli v domě jeho přítelkyně v Cholupické ulici v Praze, odkud ho převezli do pankrácké věznice.

„Pátrání jsme věnovali maximální pozornost. Pro veřejnost je zatčení hledaného pozitivní zprávou, neboť jeho trestná činnost postihla velký počet obyvatel Humpolce a okolí," uvedl vedoucí pelhřimovského oddělení obecné kriminality Luboš Jakoubek.

Na Rackovo několikaleté působení v Suknu vzpomíná jeden z jeho bývalých zaměstnanců. „Do Sukna ho dosadili restituenti s tím, že jim zajistí větší zisk. Ale to se nestalo. Naopak cíleně podnik vedl k zániku a před krachem ho převáděl na jiné firmy. Bylo to tunelování – sice ne první liga, ale divize určitě. Pak si půjčil desítky milionů na projekt, který nevyšel," říká muž, který si nepřál uvést své jméno.

Podle něj Rackovy machinace odnesly stovky zaměstnanců Sukna, kterým ke konci už ani neplatil mzdy.

„Původně zaměstnávalo Sukno přes tisíc lidí, ale od 90. let jejich počet klesal. V době krachu jich zaměstnávalo asi 300. V Humpolci se rozvíjely jiné podniky, a tak propuštění našli místo jinde a nezaměstnanost u nás výrazněji nestoupla," uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera. Pohledávku u zadluženého Sukna mělo i město.  Další podrobnosti o případu starosta Kučera nezná.

Starosta jen dodává, že už dříve se ve městě objevila zpráva, že Racek nastoupil do vězení, ale ukázala se falešná.

Celý případ začali roku 2002 vyšetřovat pelhřimovští kriminalisté. Roku 2006 pak policie obvinila Vladimíra Racka a dalšího stejně starého muže, který s ním stál v čele podniku, za zvýhodňování věřitele – za to, že oba neuspokojeným věřitelům způsobili škodu za 59,7 milionů korun.

„V postavení dlužníka, za stavu, kdy věděli, že nejsou schopni plnit splatné závazky v době vyhlášení konkurzu na společnost, zmařili, byť i jen částečně, uspokojení nejméně 63 věřitelů tím, že zvýhodnili jiné věřitele," sdělila tehdy pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Následoval soud. Případ se v květnu 2011 dostal až ke krajskému soudu v Táboře, a když se Racek odvolal, vše skončilo u Vrchního soudu v Praze.

Jeho mluvčí Jan Fořt sdělil, že Racek byl tímto soudem za podvody související s privatizací loni 23. srpna pravomocně odsouzen na 4,5 let do vězení. Jelikož do něj ale pak nenastoupil, hrozí mu teď ještě delší pobyt za mřížemi.

Někteří místní tvrdí, že Racek je nevinný, že se jen snažil Sukno zachránit. Tento názor se objevil i na webu Humpolák.cz, kde se kolem tématu rozproudila diskuse.

Vina restituentů?

„Pana Racka znám osobně a věřím, že je nevinný. Tohle je spiknutí lidí, kteří akorát závidí," píše jeden diskutující.

Jiní zase přisuzují vinu restituentům. „Sukno vytuneloval a zničil on, ale dveře mu k tomu otevřeli penězchtiví restituenti, kteří si mysleli, že přes něj lépe k penězům přijdou. Takže Lešovský, Jokl, Motejl, Kryštůfková jsou praví viníci vzestupu tohoto člověka a pádu Sukna," píše jeden z anonymních diskutujících a další komentář dodává, že restituenti Rackovi nechali absolutní pravomoci a nekontrolovali ho.

Racek má v obchodním rejstříku kromě Sukna i záznam o působení v čele dozorčí rady společnosti Auto Racek. Tam dozorčí radě předsedal mj. v období do srpna 2012, kdy už byl odsouzený krajským soudem.

Areál Sukna v Humpolci nějakou dobu stagnoval, ale nyní je využitý jako logistický areál, v němž sídlí více firem. Jsou v něm skladové plochy, které se pronajímají.