Letní prázdniny přesto zůstávají měsíci s nejvyšším počtem vloupání vůbec. Policie proto stále varuje: V létě se vyplatí byt a dům řádně zabezpečit a při odjezdu na dovolenou dodržovat několik bezpečnostních zásad.

Prázdniny jsou totiž rizikové. Nejenže lidé na delší dobu opouštějí svůj domov, ale mnozí to navíc velmi nápadně dávají najevo. Ať už nechtěně tím, jak zabarikádují dům a tím vlastně pozvou zloděje, ale i tím, že se svým odjezdem pochlubí třeba na Facebooku. „Zejména děti se tam svěřují se spoustou informací, tedy i s tím, kdy a kam jedou na dovolenou. To je pak dobrý zdroj pro pachatele, kteří se na tuto trestnou činnost zaměřují," varuje před přílišnou sdílností policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Jak tedy připravit váš byt či dům na dovolenou? Snažte se vytvořit dojem, že doma někdo je. Poproste známé, ať vám vybírají poštu nebo vytahují žaluzie. Hlavně však pamatujte na kvalitní zabezpečení, naprostým základem je cylindrická vložka, dveře a kování, přes které se zloděj nedostane.

Zloději jsou chytří a často už pohledem rozeznají, o jakou bezpečnostní třídu jde. Pokud je vyšší, raději jdou jinam a o vloupání se ani nepokusí. „Dveře a cylindrická vložka jsou vlastně to první, co zloděj vidí, rozhodně tedy doporučuji vybrat to nejlepší, co je k dispozici," radí Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy, která v Čechách vyrábí bezpečnostní cylindrické vložky. Vložky mají čtyři bezpečnostní třídy a na vchodové dveře je potřeba minimálně stupeň tři. „Taková cylindrická vložka je odolná nejen proti vyvrtání, ale i nedestruktivním metodám, jako je např. bumping nebo planžetování," pokračuje Jan Hrnčíř.

Ani ta nejlepší cylindrická vložka vám ale nepomůže, pokud si necháte staré, nekvalitní dveře nebo nevhodné kování. Řešte celé zabezpečení najednou. „Před odjezdem také pečlivě zkontrolujte, zda máte všude zamčeno a zabezpečená okna," radí policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Jak před odjezdem na dovolenou?

Na co si dát pozor a co zařídit před odjezdem na dovolenou, aby vás po návratu nečekalo překvapení 
v podobě vykradeného bytu?

Poraďte se u zámečníka
To nejjednodušší a nejefektivnější, co můžete udělat, je zajít k zámečníkovi.

Svatá trojice „dveře – kování – vložka"
Vaše cylindrická vložka ve vchodových dveřích by měla každopádně mít minimálně 3. bezpečnostní třídu, stejně tak bezpečnostní kování i samotné dveře.

Pojistěte se
Před odjezdem je záhodno váš byt pojistit.

Pozor na okna a balkony
Pozornost věnujte oknům a proskleným lodžiím. Existují bezpečnostní fólie, které rozbití ztíží, nebo se nabízejí mříže.

Nechlubte se
Zprávu o tom, kdy a kam se chystáte na dovolenou, nesdělujte prostřednictvím sociálních sítí celému světu.
Schovejte cennosti do trezoru
Schovejte veškeré cennosti, doklady, šperky i drobnou elektroniku. Pokud máte doma trezor, nejlépe zabudovaný do zdi, využijte samozřejmě jej.

Nechte si od souseda vybírat schránku
Nic nepřiláká zloděje víc než schránka, která přetéká novinami, obálkami a reklamními letáky.

Nezatahujte rolety, naopak sviťte
Zatažené rolety nebo závěsy dávají zloději na srozuměnou, že v bytě nikdo není. A navíc se jim lépe krade.

Schovávejte si účtenky
Je velice praktické sepsat si všechny vaše cenné věci, včetně výrobních čísel, a nafotit si je. Schovávejte si také všechny účtenky. Pomůže vám to nejen při jednáních s pojišťovnou, ale také policii při pátrání.

Využijte elektronické hlídače
Stojí za zvážení, zda neinvestovat i do některého z množství poplašných systémů.