Místo, aby se učila, chodila se svou matkou do hospody. Ženu proto začali kriminalisté stíhat kvůli zanedbávání péče o dítě.

Sedmatřicetiletá matka z Pelhřimovska měla po rozvodu manželství dvanáctiletou dceru ve své péči. Kvůli zahálčivému životu, který jí dovolovala vést, zameškalo děvče na vyučování víc než dvě stě hodin, což jsou zhruba dva měsíce školní docházky.

„Matka nedohlížela na dceru, zejména na její přípravu do školy, neprojevovala zájem o její školní výsledky a nedohlížela ani na její pravidelnou školní docházku. V prvním pololetí školního roku 2011/2012 dívka zameškala 207 vyučovacích hodin. Z toho 82 hodin matka dceři omluvila, 125 hodin bylo neomluvených," sdělil Deníku vedoucí pelhřimovského oddělení obecné kriminality Luboš Jakoubek.

„Dívka k nám do školy chodila loni. Pak přišla její matka, že dceru přesouvá na jinou školu. Přesun zdůvodňovala tím, že u nás byla její dcera šikanována, což byl absolutní nesmysl. Celou věc jsme ihned prošetřili a došli jsme k negativnímu výsledku," popsal ředitel Základní školy Hálkova v Humpolci Václav Strnad. Ten dodal, že pokud u jakéhokoliv jejich žáka přesáhne absence deset neomluvených hodin, tak škola ihned kontaktuje odbor sociální péče.

„Několikrát jsme se také snažili telefonicky zkontaktovat matku dívky. Ta však nereagovala," zavzpomínal na případ ředitel. Rovněž podle policistů žena se školou nekomunikovala.

V době, kdy školačka nebyla přítomna na vyučování, nechala ji doma dívat se na televizi. Výjimkou nebylo ani to, že dívka pobývala přes den i v nočních hodinách v restauraci, kde její matka pracovala jako servírka. „Žena své dceři umožňovala vést zahálčivý život a porušila tak povinnost vyplývající z rodičovské zodpovědnosti," zdůraznila policejní mluvčí Hana Kotková.

Školačka byla následně na návrh otce předběžným opatřením Okresního soudu v Pelhřimově svěřena do jeho výchovy. Nezodpovědná matka je stíhána na svobodě. V případě odsouzení jí hrozí až dva roky za mřížemi.

Samotné zanedbávání je těžko odhalitelé. Podnět k prošetření může dát kdokoliv, ať škola, dětský lékař nebo soused.

„Přijímáme i zprávy anonymního rázu. Vždy dojdeme za rodiči, hovoříme s dítětem, kontaktujeme dětského lékaře a další zainteresované osoby. U nás v Pelhřimově takto prověřujeme zhruba od tří do pěti případů měsíčně. Věková hranice dětí je různorodá, jedná se o miminka i děti školou povinné," nechala se slyšet Irena Hlaváčková z pelhřimovského oddělení sociálně právní ochrany s tím, že se někdy stane, že se jedná o falešný poplach.

Velmi častým jevem jsou také situace, kdy své ratolesti zanedbávají rodiče, kteří to neměli ve svém vlastním dětství zrovna dvakrát jednoduché. „Neplatí však pravidlo, že zanedbané děti pocházejí pouze ze sociálně slabších vrstev. Někdy jsou zanedbané děti, které pochází z dobře situovaných rodin, rodiče se o ně dostatečně nezajímají, nemají na ně čas," poukázala na trend posledních let Irena Hlaváčková. 

Když někdo zjistí vážné zanedbávání, má povinnost to oznámit. Obrátit se každý může na sociální pracovnice příslušného městského úřadu nebo anonymně zavolat na linku důvěry.