VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marka Řičáře vydali rakouští policisté Česku

Mikulov - Rakousko vydalo 2. května České republice architekta Marka Řičáře, který před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov a má si za dotační podvod a praní špinavých peněz odpykat šest let vězení. Rakouská justiční stráž předala muže okolo deváté hodiny ranní na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen, kde pracuje česko-rakouské policejní oddělení.

5.5.2014
SDÍLEJ:

Závěrečný rozsudek v kauze Budišov byl vynesen 15. 7. 2009. Obžalovaný Zdeněk Doležel byl u Okresního soudu v Třebíči zproštěni viny. Foto: Deník/Libor Plíhal

Na hranici přivezli Rakušané Marka Řičáře v dodávce krátce před devátou hodinou. Po jednání na hraničním policejním oddělení, jež trvalo asi půl hodiny, si česká policie odvezla architekta ve voze, který doprovázela další dvě policejní auta. Eskortu tvořili policisté zahaleni v kuklách, ozbrojeni byli samopaly.

K zatčení došlo v polovině února

Osmačtyřicetiletého Řičáře alias Josefa Marka zatkli rakouští policisté ve spolupráci s českými „lovci lebek" v polovině února. Zadrželi jej na základě evropského zatykače, který vydal v září 2012 Městský soud v Praze kvůli tomu, že muž nenastoupil k výkonu trestu. Mluvčí instituce Markéta Puci řekla, že soud se o dodání muže do konkrétní věznice dozví až od Vězeňské služby.

Podle pravomocného rozsudku Řičář vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od Ministerstva pro místní rozvoj. Činu se dopustil s dalšími lidmi, taktéž později odsouzenými. Peníze určené na zpracování dokumentace k vybudování multimediálních komunikačních center v regionech skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal. Architekt se nikdy nepřiznal.

Řičář před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků. Státní zástupce tehdy vinil bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka Ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání Řičáře kvůli získání evropských dotací. Soud však dvojici osvobodil.

Pražský vrchní soud před časem potvrdil Řičářovu vinu i v kauze pokusu o další dotační podvod na Ministerstvu pro místní rozvoj. Trest mu však neuložil, protože původní šestiletý trest za obdobné skutky pokládal za dostatečný. Součástí původního trestu je také propadnutí Řičářova majetku ve prospěch státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

-------------------

Vývoj událostí v kauze Budišov

10. října 2006 Policie zatkla tehdejšího starostu Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťu, exporadce premiérů ČSSD Zdeňka Doležela a úředníka Ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. Kriminalisté je podezřívali z vydírání a zneužití prostředků z fondů EU, jehož se měli dopustit tím, že nadhodnotili cenu rekonstrukce budišovského zámku. Na případ upozornil architekt Marek Řičář (později přijal jméno Josef Marek), jenž připravoval dokumentaci k projektu. Řičář byl proto na čas zařazen do programu na ochranu svědků.

11. října 2006 Doležela, Péťu a Řehulku policie obvinila z vydírání, přijímání úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji. O dva dny později byla trojice vzata do vazby (propuštěni byli postupně do února 2007).

13. října 2006 Policie obvinila v souvislosti s kauzou bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou z přijímání úplatku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno. Jourová letos v dubnu nepravomocně vysoudila na Ministerstvu spravedlnosti 2,7 milionu korun jako náhradu ušlého zisku za více než měsíční nezákonný pobyt ve vazbě.

Červenec 2008 Státní zástupce podal obžalobu na Péťu, Doležela a Řehulku. Trojice údajně vydírala Řičáře, aby jim vydal účetnictví společnosti Bono Publico, jejímž prostřednictvím měla být získána dotace na opravu zámku v Budišově. V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s dotacemi při rekonstrukci zámku žádné obvinění vzneseno nebylo. Doležel byl rovněž zproštěn obvinění z úplatkářství, u Péti žalobci obvinění překvalifikovali z přímého uplácení na nepřímé.

12. května 2009 Obžalovaný exstarosta Péťa zemřel.

Červen 2009 Policie obvinila Řičáře z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Podle kriminalistů nevyužil správně patnáctimilionovou dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj pro obecně prospěšnou společnost Bono Publico, ve které působil.

15. července 2009 Třebíčský okresní soud na návrh státního zástupce pravomocně zprostil Doležela i Řehulku obžaloby z vydírání Řičáře.

26. října 2010 Městský soud v Praze uložil Řičářovi sedmiletý trest za dotační podvod a za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle verdiktu Řičář spolu s dalšími třemi lidmi v roce 2005 vylákal z Ministerstva pro místní rozvoj 15,5 milionu korun na zpracování dokumentace k projektu Bono Publico Čechy. Podle soudu muži úřadu předložili nepravdivé podklady.

14. prosince 2011 Vrchní soud v Praze zkrátil Řičářovi trest na 6 let.

Září 2012 Policie začala pátrat po Řičářovi, který nenastoupil do věznice k výkonu trestu. Na Řičáře byl vydán evropský zatýkací rozkaz.

15. ledna 2013 Městský soud v Praze uznal Řičáře vinným v další kauze, kterou byl pokus o dotační podvod. Trest mu neudělil, protože považoval dříve udělené šestileté vězení za dostatečné. Podle rozsudku se Řičář pokusil v roce 2005 získat od Ministerstva pro místní rozvoj dotaci pro fiktivní projekt na rozvoj informačních a komunikačních technologií v Mikroregionu Horácko.

12. listopadu 2013 Pražský vrchní soud Řičářovi potvrdil odsuzující verdikt, vynesený za pokus o podvod na Ministerstvu pro místní rozvoj.

19. února 2014 Řičář byl zadržen v Rakousku.

2. května 2014 Rakousko vydalo Řičáře do České republiky.

Autor: ČTK

5.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení