Jednou z těchto výjimek byl pelhřimovský prokurátor Jaroslav Vyhnálek. Ten byl sice obviněn, ale před soudem nakonec nestanul. Více než devadesátiletý muž zemřel, a stíhání bylo zastaveno.

Důvodem obvinění prokurátora bylo nucené vystěhování několika rodin sedláků na Pelhřimovsku. I v padesátých letech totiž ústava zaručovala občanům svobodu pohybu. Přesto byly nuceně přestěhovávány celé rodiny sedláků bránících se násilné kolektivizaci. Tím ovšem bylo porušeno jejich ústavní právo a takový čin lze stíhat i po půl století.

Vyhnálek, který byl narozen v roce 1919, byl za účast na represích sedláků a jejich rodin před třemi roky obviněn státním zastupitelstvím v jihočeských Strakonicích. Případ se nedostal k soudu, Jaroslav Vyhnálek zemřel několik měsíců poté, co mu bylo sděleno obvinění.

Dozor ze Strakonic

Vyšetřování se naplno rozběhlo v květnu roku 2012, už v červenci sdělil státní zástupce bývalému pelhřimovskému prokurátorovi obvinění ze zneužití pravomoci úředního činitele. Obvinění se týkalo vystěhování selských rodin z obcí Horní Radouň, Pelec, Nový Bozděchov, Nová Včelnice, Mirotín a dalších míst.

„Podle posledních výzkumů byl počet vystěhovaných selských rodin větší, než se uvádělo. K těmto případům docházelo i po skončení nejznámější akce „K" (Kulak), která probíhala na základě přísně tajně směrnice tří ministrů v letech 1951 až 1953. Celkem bylo podle odhadu vystěhováno více než 16 tisíc osob," řekl historik Petr Blažek.

Policejní vyšetřování bývalého okresního prokurátora za půlstoletí staré události dozorovali strakoničtí žalobci. Pelhřimovské okresní státní zastupitelství z dozoru nad policejním vyšetřováním vyloučilo pro možnou podjatost vůči vyšetřovanému prokurátorovi.

Složité dokazování

Půlstoletí staré skutky se vyšetřují složitě. Svědků je málo a jsou ve vysokém věku. „Události znovu prožívají při výpovědích, výpověď je značně traumatizuje," uvedla strakonická okresní státní zástupkyně Věra Smíšková. V průběhu vyšetřování shromáždil policejní útvar Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu dva šanony písemností s desítkami důkazů a výpovědí svědků.

Vyhnálek však zemřel dříve, než byla sepsána obžaloba, a stíhání bylo zastaveno. Případ prokurátora Vyhnálka je přesto jedním z mála případů na Vysočině, kdy policejní vyšetřování nezákonností z padesátých let dospělo do stadia sdělení obvinění.

Zajímavé na celém případu je to, že policie ani státní zastupitelství v roce 2012 neoznámily, že se kauzou poměrně vysoce postaveného soudního funkcionáře zabývají. Informace se tak na veřejnost dostávají až nyní díky historikům a publicistům, kteří se o násilné vysídlování selských rodin ze statků zajímají.

Miroslav Mareš