VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení dřevin kolem zámku jde k soudu. Škoda je 130 tisíc

Červená Řečice – Již více než rok se táhne spor kolem kácení stromů a keřů u červenořečického zámku.

3.12.2013
SDÍLEJ:

Takhle to v Červené Řečici vypadalo na přelomu loňského a letošního roku. Foto: Deník/Jan Mazanec

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) před rokem tvrdila, že kácení bylo nezákonné. Nyní případ dokončila policie a dospěl až k pelhřimovskému soudu.

Inspekce letos 2. ledna zjistila, že bylo pokáceno čtyřicet stromů a devět set metrů čtverečních keřů na více pozemcích, i když město povolilo jen na pětadvacet stromů a šest set metrů čtverečních keřů na jednom pozemku. Podle tehdejšího vyjádření inspekce životního prostředí porušil zákon nejen aktér kácení Vladimír Vlček, ale i město, které nemělo k dispozici vyžadované podklady pro vedení správního řízení.
Vlček se hájil, že má povolení od památkářů, ale to nestačilo, protože neměl samostatnou žádost vlastníka pozemku, kterou po něm navíc samo město mělo chtít.

Starostka Zdeňka Bečková tehdy tuto administrativní chybu města uznala. Vlastníkem většiny pozemků kolem někdejšího arcibiskupského zámku je Státní pozemkový úřad (SPÚ), dříve nazývaný Pozemkový fond. Samotný zámek už několik let patří soukromému vlastníkovi.
„Vyšetřování bylo ukončeno 24. října návrhem na podání obžaloby na soukromou osobu, která se týká nezákonného kácení," uvedla mluvčí pelhřimovské policie Monika Pátková. Spis putoval ke státnímu zástupci, ten Vlčka obžaloval a případ nyní putuje k pelhřimovskému soudu.
Jak potvrdil jeho soudce Jiří Zach, obžaloba se týká krádeže dřeva v hodnotě 131 863 korun. Největší škoda vznikla už zmíněnému SPÚ, a to 122 tisíc, další desetitisícovou škodu si nárokuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a drobná škoda v hodnotě 148 korun se týká také Povodí Vltavy.

„Obžaloba klade dotyčnému za vinu, že si část vytěženého dřeva ponechal a část prodal. Podle obžaloby tvrdil, že výtěžek půjde na náklady kácení, ale peníze si měl nechat pro svou potřebu – a akci měl „přikrývat" Spolkem za záchranu památek červenořečických (SPZČ)," sdělil včera důvody obžaloby pelhřimovský soudce Zach.

Podle něj není s ohledem na právní kvalifikaci jednání obviněného vyloučeno, že by celá věc mohla být vyřešena vydáním trestního příkazu. To by v praxi znamenalo, že pokud by proti trestnímu příkazu nikdo nepodal odpor, nemuselo by se konat ani žádné soudní líčení. Soudce Jiří Zach ještě doplnil, že hodlá prověřit případný souběh s jiným Vlčkovým prohřeškem, který se měl řešit také v době před rokem, a to na městském soudu v Brně. Pokud by šlo o takzvaně sbíhající trestný čin, soudce by mohl vynést souhrnný rozsudek pro oba případy.

Spolek: Byla to soukromá aktivita

Kácení u zámku před rokem mělo své příznivce a odpůrce. Ve městě Deník zaznamenal dva názory ve smyslu, že kácení v těsné blízkosti zámku celé lokalitě prospělo, že je na něj lépe vidět ve směru od Pelhřimova, ale že už nebylo třeba kácet v delší vzdálenosti od chátrajícího objektu.

Vedení SPZČ se už před rokem na dotaz Deníku vyjádřilo v tom smyslu, že spolek v dané věci nijak nefiguroval a nebyl účastníkem žádných jednání. „Soukromé aktivity Vladimíra Vlčka ani pochybení odpovědných orgánů nemůžeme a nebudeme komentovat a věříme, že vše spravedlivě posoudí kontrolní orgány," uvedl tehdy pro Deník spolupředseda spolku Jiří Jedlička.

Samotný Vladimír Vlček se teď k věci nechce vyjadřovat. „Myslím, že mediální kauza tomu ublížila. Jsem ochoten se vyjádřit až po skončení případu," sdělil včera Deníku. Před rokem kácení obhajoval jak celkovým zviditelněním objektu zámku, který byl do té doby částečně obklopen stromy a keři, tak likvidací starých suchých dřevin.

Zmiňoval, že na ploše bývalé neudržované zahrady zámku má vzniknout park – a že cena za prodané dřevo má jít právě na projekt rekultivace pozemku. Své jednání hájil i tím, že s památkáři prošel stromy, které se mají kácet. K případu se nyní nechce vyjadřovat ani starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková. „Celá věc se netýká pozemků města," uvedla.

Autor: Jan Mazanec

3.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sloučenou školu povede staronový ředitel Matějů

Hledaná Jenifer Čuriová.

Policisté pátrají po šestnáctileté dívce z Brodu

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V muzeu si vyzkoušeli i dobový korzet

Pelhřimov - V úterý odpoledne nejen milovníci historie zamířili do Muzea Vysočiny v Pelhřimově. Tam se konal workshop k výstavě Spodní prádlo a hygiena, který vedly pracovnice muzea Markéta Skořepová a Zuzana Trnková.

Nejkurióznější ztráty? Kosa, moped nebo umělý penis

Pelhřimovsko – Ve ztrátách a nálezech na třech různých městských úřadech na Pelhřimovsku se občas najdou opravdu kuriózní kousky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení