„Jsou to zakázané zbraně a vlastnit je může člověk pouze na výjimku, kterou dáváme my, ale v loňském roce jsme neudělili ani jednu a bude to tak i do budoucna,“ upozornil vedoucí oddělení zbraní a bezpečnostního materiálu v Jihlavě Petr Gruber.

Podle něj nemohou takové riziko připustit, protože hlavně na Jihlavsku často dochází k loupežím a další násilné trestné činnosti. Tyto velmi účinné zbraně patří do kategorie A – sběratelské, která je ze zákona nejpřísněji posuzovaná.

Pavel Koudela z oddělení správního řízení upozorňuje, že například samopal vzor 58 může spadat do různých kategorií. „Pokud je plně funkční, patří do áčka a lze ho získat pouze na výjimku. Když je uzpůsoben na střelbu jednotlivými ranami, tak spadá do béčka na povolení,“ vysvětluje Pavel Koudela.

Pokud někdo znehodnocenou zbraň předělá na funkční, je to trestný čin. Policisté z oddělení zbraní dělají také kontroly držitelů zbrojních licencí, kteří je mohou prodávat nebo vyrábět. Na Vysočině je takových licencí 102. Zatím tu ale není firma, která by zbraně přímo vyráběla. Podle Petra Grubera se to ale může brzy změnit.

„Máme informaci, že jistá firma ze Žďárska má v úmyslu se na výrobě zbraní podílet. Zatím to zvažují a oficiální žádost o licenci nepodali. Zřejmě by to byla kooperace s nějakou zbrojovkou,“ naznačil Petr Gruber. Pro policisty by to znamenalo další riziko a museli by firmu a pohyb zbraní více kontrolovat.