VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře připravují opravu nádraží za dvacet milionů

Žďár nad Sázavou - Přípravy na rekonstrukci autobusového nádraží zahájila radnice ve Žďáře. Spuštěno bylo výběrové řízení na dodavatele stavby, která vyjde přibližně na 20 milionů korun.

29.3.2012 5
SDÍLEJ:

Oprava autobusového nádraží vyjde na zhruba 2O milionů korun. Město chce na tuto akci získat dotaci. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Firmy mohou svoje nabídky podávat až do 12. dubna letošního roku. V průběhu dubna se má také vedení okresního města dozvědět, zda byla úspěšná žádost radnice o dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

„Pokud to vyjde, může dotace pokrýt až pětaosmdesát procent celkových nákladů. Zbytek jsme připraveni dofinancovat ze svých zdrojů,“ nechal se slyšet žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Vítězné firmě je město v případě získání dotace schopné staveniště předat ještě během května s tím, že s dokončením stavby se počítá do konce letošního roku.

Když evropská dotace nebude

Pokud se Žďárským evropskou dotaci získat nepodaří, vyvstane před zastupiteli otázka, zda se do nákladné rekonstrukce nádraží vůbec pustit.

„Peníze na to v rozpočtu v současné době schváleny nejsou. Celou záležitost bychom tedy ještě museli projednat v zastupitelstvu,“ vyjádřil se Ladislav Bárta. O opravě nádraží se ve Žďáře hovoří již několik let a jeho současný vzhled je častým terčem kritiky obyvatel.

„Vedle nově opraveného vlakového nádraží to autobusové vypadá opravdu jako pěst na oko. Když prší, musejí lidé na své spoje čekat na dešti. A pod jedinou venkovní stříškou hned při budově je jenom pár rozpadlých laviček,“ postěžovala si včera Deníku Stanislava Stejskalová ze Žďáru nad Sázavou.

Právě přístřešky u nástupišť budou jednou ze stěžejních změn, která se na autobusovém nádraží chystá. Podle projektu se bude jednat o moderní čekárny s lavičkami a průsvitnými stěnami.

„Celý prostor se bude muset samozřejmě také předláždit,“ řekla žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. V případě nutnosti se opraví rovněž inženýrské sítě pod povrchem nádraží.

Orientaci cestujících ve spojích výrazně usnadní venkovní digitální informační tabule, na nichž se budou zobrazovat příjezdy a odjezdy autobusů.

-------------------

Placení za použití WC se vedení města nelíbí

Žďár nad Sázavou - České dráhy měly pro letošek v plánu otevřít na žďárském nádraží půjčovnu kol. Město požádaly o příspěvek 30 tisíc korun na nákup kol. Radní ale zatím žádný příspěvek neschválili. Mimo jiné jim totiž vadí, že se na internetu objevily informace o tom, že nádražní toalety nejsou pro veřejnost volně otevřené.

„Je už toho plný internet a sociální sítě. Lidem se logicky nezamlouvá, že si musejí napřed stoupnout do fronty u pokladny, aby zaplatili pětikorunu za použití WC, potom dostanou klíč, který následně musejí ještě u okénka vrátit,“ nechal se slyšet žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Zároveň dodal, že by vedení města uvítalo, kdyby se České dráhy zabývaly spíše tímto zlepšením základních služeb než budováním cyklopůjčovny. „Nedávno jsem si chtěla před odjezdem vlaku zaskočit na toaletu. Zbývalo mi deset minut, což se zdálo akorát. U pokladny se ale zrovna něco řešilo a já se nechtěla drát dopředu za každou cenu, tak jsem to po pěti minutách čekání vzdala. Na záchod jsem šla ve vlaku, což ale není zrovna moc pohodlné,“ svěřila se třicetiletá Jana Rousová ze Žďáru. P

odle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové je ale současný systém opatřením proti vandalům. „Zaměstnávání obsluhy jenom pro toalety se nevyplatí,“ vysvětlila Šubová.

--------------

Jízdenka na toaletu Českých drah

České dráhy se, stejně jako ostatní podnikatelské subjekty, snaží rozšiřovat své služby a především vydělávat.

To by nebylo nic divného, vždyť v dnešní době se tak chová kde kdo. Ten, kdo jezdí vlakem pouze občas, zažívá nejedno překvapení. Někdy příjemné, jindy takové, že začne vzteky vidět rudě (což mu ostatně není nic platné).

Ke změnám přistoupili i ve Žďáře nad Sázavou. Tady, zřejmě v rámci šetření, vyměnili „záchodovou babičku“ za jízdenku. Pokud tedy ucítíte na žďárském nádraží nutkavou potřebu si odskočit, nehledejte dveře na toalety. Je to zbytečné, stejně se dovnitř nedostanete. Cedule ve vstupu vás odkáže na služby pokladny.

Stoupnete si tedy do fronty a namísto „tam a zpět Kolín“ nebo „jeden celý Havlíčkův Brod“ si zažádáte o „jízdenku na WC“. V nádražácké odborné terminologii je nazývána „Vstupenkou WC“. Zaplatíte pět korun hotově, obdržíte klíč a jízdenku, na níž je vytištěno, že je pro jednu osobu, odjezd je limitován datem, a platí do pro jedno použití (to není překlep, tento text na jízdence opravdu stojí).

Vzhledem k tomu, že v kabinkách na WC chybí toaletní papír (pokud si jej nevšimnete ve vstupních prostorách a nevezmete si jej hned tam), je jízdenka zřejmě určena i jako první pomoc v případě, že nemáte po ruce vlastní papírové kapesníky (chvála Bohu za to, že to už není klasická stará jízdenka malého formátu tištěná na velmi tvrdém podkladu).

Jo, služby se rozšiřují. Občas sice nestačíte žasnout, ale pokrok zastavit nelze. Jak je vidět, přes počítač musí projít i návštěva nádražních WC. A určitě se tato kolonka brzy objeví i v pravidelném statistickém hlášení. Tam se bude vyjímat obzvlášť pěkně a možná začne zanedlouho tyto údaje využívat pro svou potřebu i Svazek vodovodů a kanalizací. Jen aby se nám pak jízdenka na WC opět o něco neprodražila. Abychom pak ještě s láskou a nostalgií nevzpomínali na pečlivé „záchodové babičky“, které nám za dvě kačky podaly toaletní papír přímo do ruky a občas s námi prohodily i pár vlídných slov.

Autor: Redakce

29.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Počátecké náměstí - ilustrační foto

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Z Třebíče vezli body. Obrat přišel po přestávce

Pelhřimov - Výhrou na hřišti regionálního rivala odstartovali nový ročník divize fotbalisté staršího dorostu Pelhřimova. Cenný bodový zisk si zajistili zlepšenou hrou ve druhém poločase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení