VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře připravují opravu nádraží za dvacet milionů

Žďár nad Sázavou - Přípravy na rekonstrukci autobusového nádraží zahájila radnice ve Žďáře. Spuštěno bylo výběrové řízení na dodavatele stavby, která vyjde přibližně na 20 milionů korun.

29.3.2012 5
SDÍLEJ:

Oprava autobusového nádraží vyjde na zhruba 2O milionů korun. Město chce na tuto akci získat dotaci. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Firmy mohou svoje nabídky podávat až do 12. dubna letošního roku. V průběhu dubna se má také vedení okresního města dozvědět, zda byla úspěšná žádost radnice o dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

„Pokud to vyjde, může dotace pokrýt až pětaosmdesát procent celkových nákladů. Zbytek jsme připraveni dofinancovat ze svých zdrojů,“ nechal se slyšet žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Vítězné firmě je město v případě získání dotace schopné staveniště předat ještě během května s tím, že s dokončením stavby se počítá do konce letošního roku.

Když evropská dotace nebude

Pokud se Žďárským evropskou dotaci získat nepodaří, vyvstane před zastupiteli otázka, zda se do nákladné rekonstrukce nádraží vůbec pustit.

„Peníze na to v rozpočtu v současné době schváleny nejsou. Celou záležitost bychom tedy ještě museli projednat v zastupitelstvu,“ vyjádřil se Ladislav Bárta. O opravě nádraží se ve Žďáře hovoří již několik let a jeho současný vzhled je častým terčem kritiky obyvatel.

„Vedle nově opraveného vlakového nádraží to autobusové vypadá opravdu jako pěst na oko. Když prší, musejí lidé na své spoje čekat na dešti. A pod jedinou venkovní stříškou hned při budově je jenom pár rozpadlých laviček,“ postěžovala si včera Deníku Stanislava Stejskalová ze Žďáru nad Sázavou.

Právě přístřešky u nástupišť budou jednou ze stěžejních změn, která se na autobusovém nádraží chystá. Podle projektu se bude jednat o moderní čekárny s lavičkami a průsvitnými stěnami.

„Celý prostor se bude muset samozřejmě také předláždit,“ řekla žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. V případě nutnosti se opraví rovněž inženýrské sítě pod povrchem nádraží.

Orientaci cestujících ve spojích výrazně usnadní venkovní digitální informační tabule, na nichž se budou zobrazovat příjezdy a odjezdy autobusů.

-------------------

Placení za použití WC se vedení města nelíbí

Žďár nad Sázavou - České dráhy měly pro letošek v plánu otevřít na žďárském nádraží půjčovnu kol. Město požádaly o příspěvek 30 tisíc korun na nákup kol. Radní ale zatím žádný příspěvek neschválili. Mimo jiné jim totiž vadí, že se na internetu objevily informace o tom, že nádražní toalety nejsou pro veřejnost volně otevřené.

„Je už toho plný internet a sociální sítě. Lidem se logicky nezamlouvá, že si musejí napřed stoupnout do fronty u pokladny, aby zaplatili pětikorunu za použití WC, potom dostanou klíč, který následně musejí ještě u okénka vrátit,“ nechal se slyšet žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Zároveň dodal, že by vedení města uvítalo, kdyby se České dráhy zabývaly spíše tímto zlepšením základních služeb než budováním cyklopůjčovny. „Nedávno jsem si chtěla před odjezdem vlaku zaskočit na toaletu. Zbývalo mi deset minut, což se zdálo akorát. U pokladny se ale zrovna něco řešilo a já se nechtěla drát dopředu za každou cenu, tak jsem to po pěti minutách čekání vzdala. Na záchod jsem šla ve vlaku, což ale není zrovna moc pohodlné,“ svěřila se třicetiletá Jana Rousová ze Žďáru. P

odle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové je ale současný systém opatřením proti vandalům. „Zaměstnávání obsluhy jenom pro toalety se nevyplatí,“ vysvětlila Šubová.

--------------

Jízdenka na toaletu Českých drah

České dráhy se, stejně jako ostatní podnikatelské subjekty, snaží rozšiřovat své služby a především vydělávat.

To by nebylo nic divného, vždyť v dnešní době se tak chová kde kdo. Ten, kdo jezdí vlakem pouze občas, zažívá nejedno překvapení. Někdy příjemné, jindy takové, že začne vzteky vidět rudě (což mu ostatně není nic platné).

Ke změnám přistoupili i ve Žďáře nad Sázavou. Tady, zřejmě v rámci šetření, vyměnili „záchodovou babičku“ za jízdenku. Pokud tedy ucítíte na žďárském nádraží nutkavou potřebu si odskočit, nehledejte dveře na toalety. Je to zbytečné, stejně se dovnitř nedostanete. Cedule ve vstupu vás odkáže na služby pokladny.

Stoupnete si tedy do fronty a namísto „tam a zpět Kolín“ nebo „jeden celý Havlíčkův Brod“ si zažádáte o „jízdenku na WC“. V nádražácké odborné terminologii je nazývána „Vstupenkou WC“. Zaplatíte pět korun hotově, obdržíte klíč a jízdenku, na níž je vytištěno, že je pro jednu osobu, odjezd je limitován datem, a platí do pro jedno použití (to není překlep, tento text na jízdence opravdu stojí).

Vzhledem k tomu, že v kabinkách na WC chybí toaletní papír (pokud si jej nevšimnete ve vstupních prostorách a nevezmete si jej hned tam), je jízdenka zřejmě určena i jako první pomoc v případě, že nemáte po ruce vlastní papírové kapesníky (chvála Bohu za to, že to už není klasická stará jízdenka malého formátu tištěná na velmi tvrdém podkladu).

Jo, služby se rozšiřují. Občas sice nestačíte žasnout, ale pokrok zastavit nelze. Jak je vidět, přes počítač musí projít i návštěva nádražních WC. A určitě se tato kolonka brzy objeví i v pravidelném statistickém hlášení. Tam se bude vyjímat obzvlášť pěkně a možná začne zanedlouho tyto údaje využívat pro svou potřebu i Svazek vodovodů a kanalizací. Jen aby se nám pak jízdenka na WC opět o něco neprodražila. Abychom pak ještě s láskou a nostalgií nevzpomínali na pečlivé „záchodové babičky“, které nám za dvě kačky podaly toaletní papír přímo do ruky a občas s námi prohodily i pár vlídných slov.

Autor: Redakce

29.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Portské víno - ilustrační foto.

Víno poteče proudem, cimbálovka bude hrát

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Přibyl zajistil Pacovu únik od dna

Pelhřimovsko – Domácí slavili. Fotbalisté Kamenice před vlastními fanoušky porazili Žirovnici, Pacov si zajistil výhrou nad H. Borovou únik od dna tabulky.

Želiv završil šokující obrat dvěma góly v nastavení

Pelhřimovsko – Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, zpívali už Werich s Voskovcem. Deváté kolo III. třídy to jen potvrdilo. Fotbalisté V. Chyšky prohráli v Humpolci navzdory třígólovému náskoku. Ještě hůře dopadla H. Ves, ta nebodovala přestože vedla už 4:0.

Maraton nedal šanci juniorce Kamenice nad Lipou, vstřelil osm gólů

Pelhřimovsko – Týmy ze špice tabulky Poutník ligy vyhrávaly. Výjimkou byla juniorka Žirovnice, kterou vyloupil Plačkov. Fotbalisté Slavoje tak klesli na šestou příčku.

Střídání na špici. Do vedení jde Nová Cerekev

Pelhřimovsko – Remízy znamenají změnu na špici tabulky IV. třídy. Fotbalisté Vyskytné a Třeště C získali jen po bodu, na první příčku se tak po vítězství nad Rohoznou posunula Nová Cerekev. Prvních bodů v soutěži se dočkaly Hněvkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení