Střední školy v Kraji Vysočina letos evidují 8 430 přihlášek ke studiu, meziročně o zhruba o dvě stě více. Zvýšil se zájem o technické obory. Do prvních ročníků čtyřletých a tříletých oborů by mohlo v příštím školním roce podobně jako v současném reálně nastoupit 4 500 až 4 700 studentů. Dalších asi pět set studentů asi nastoupí do prim víceletých gymnázií. Uvedl to vedoucí krajského odboru školství Kamil Ubr.

Drtivá většina středních škol v kraji se připojila k pilotnímu projektu jednotných přijímacích zkoušek. Řádný termín byl 15. dubna pro čtyřleté studium a 16. dubna pro šestileté a osmileté studium. „Letos je patrný nárůst zájmu o strojírenské, stavební a elektrotechnické obory, o které je značný zájem na trhu práce. To je pozitivní," zmínil Ubr. V posledních několika letech mají podle něj těžší uplatnění absolventi ekonomických maturitních a vysokoškolských oborů.

Podpora je znát

Právě strojírenství či stavebnictví patří mezi oblasti, které kraj podporuje od roku 2010 motivačními stipendii na vybrané učební obory. V začátcích na ně uvolnil 1,5 milionu korun, kdežto v současném školním roce už kolem 3,2 milionu. Kraj podporuje na dvě desítky oborů zaměřených hlavně na strojírenství, stavebnictví a zemědělství, protože to jsou profese, které na trhu práce nejvíc chybí. „Podporované učební obory zaznamenaly loni oproti předchozímu roku nárůst o dvě procenta, zatímco u nepodpořených byl pokles o tři procenta," řekl Ubr.

Poměrně značný převis přihlášek registrují gymnázia ve větších městech kraje. Velký zájem je také o studijní obor energetik v Třebíči. Naopak dlouhodobě minimální zájem je o obory krejčová, prodavač či řezník.

Na Vysočině mohou děti studovat i obory, které školy v jiných krajích nenabízejí. Je to například zmíněný energetik nebo mechanik-seřizovač pro zpracování plastů. Jediný v republice je také učební obor hodinář.

Celkem je v tomto školním roce na Vysočině 64 středních škol. Vedle 42 krajských je dvanáct soukromých, čtyři církevní a dvě obecní. Čtyři školy zřizuje ministerstvo školství. Denní formu studia poskytuje šedesát středních škol. V 886 třídách studuje 20 475 žáků, což je přibližně o devět set méně než v předcházejícím školním roce.

Na základních školách na Vysočině plní v tomto školním roce povinnou školní docházku ve všech formách 44 413 žáků, což je o 977 víc než ve školním roce 2013/2014.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)