VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli dražšímu máslu zaplatí lidé více za vánoční cukroví

Vysočina – Ceny másla u nás jsou po přepočtu na koruny už podobné jako cenyv západní Evropě. Mezi lidmi koluje falešná informace, že Evropská unie dotuje zemědělce za omezení produkce mléka.

4.9.2017
SDÍLEJ:

Dánská mlékárenská firma varuje, že na Vánoce bude máslo drahé a bude ho málo.Foto: Shutterstock

Cena másla nejen na Vysočině, ale v celém Česku je nyní rekordně vysoká. Zákazník v obchodech zaplatí za 250 gramů tohoto mléčného výrobku třeba už i přes šedesát korun.

„Někde je k dostání za padesát korun, jinde třeba za 58 korun i víc. Jsem v důchodu, takže mám naštěstí čas obejít více obchodů a koupit to levnější. Na rostlinné tuky jsme si doma nikdy nezvykli, musíme mít máslo. Alespoň ke snídani na chleba nebo na rohlík. Přestože je drahé, pořád ho kupujeme,“ prohlásila Jana Kohoutová ze Žďáru nad Sázavou.

Soukromí zemědělci přitom dodávají mléko do zpracovatelských firem za poměrně nízkou cenu. „Sazba za výkup mléka se pohybuje mezi osmi korunami a deseti haléři a osmi korunami a dvaceti haléři za litr,“ prozradil Jan Krejsek, soukromý zemědělec z Dlouhého na Žďársku.

Mlékárny považují téma o cenách za máslo za neobyčejně citlivé a odmítají se k němu vyjadřovat. Ne tak obchodníci, na jejichž hlavy dopadají stížnosti rozhořčených zákazníků.

„Pokud budeme prodávat máslo za cenu 59 korun a devadesát haléřů, což si myslím, že je maximálně přijatelná cena pro zákazníka, tak po odpočtu patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty nám zůstane padesát korun a asi 92 haléřů. Podělené nabízenou cenou, to jest 46 korun a 92 haléřů, nám pak vyjde marže osm a půl procenta,“ postěžoval si Deníku předseda obchodního družstva Coop Havlíčkův Brod Vladimír Stehno. 

Jak uvedl Vladimír Stehno, Coop kvůli tomu velmi prodělává. „Neboť jen osobní náklady, to znamená mzdy a odvody, činí zhruba dvanáct až třináct procent z obchodní marže bez DPH. A kde je energie dvě až tři procenta a co odpisy, nájem, balicí materiál a podobně. Pokud bychom chtěli standardní výši marže, což je asi třiadvacet procent, pak by cena másla na pultech měla být 67 korun a devadesát haléřů,“ spočítal Vladimír Stehno.

Taková cena je v podstatě běžná v západoevropských státech. Kupříkladu jeden ze dvou největších maloobchodních řetězců ve Švýcarsku – Coop – prodává balení čtvrt kila másla, po přepočtu na naši měnu, přibližně od 65 korun. U některých druhů másla je cena i mnohem vyšší než sedmdesát korun, a to někdy i jen za dvěstěgramové balení. Ovšem průměrný švýcarský plat je ve srovnání s českou průměrnou mzdou asi pětkrát vyšší. 

Mezi lidmi kolují také nepravdivé informace o tom, že cena másla vzrostla kvůli tomu, že Evropská unie platí zemědělcům za to, že omezí produkci mléka. Takové tvrzení je ale zcela falešné. 

Je pravda, že dříve, konkrétně od roku 1984, Evropská unie reagovala na nadprodukci mléka ve svých členských státech. Tato nadprodukce totiž vedla k prudkému propadu jeho výkupních cen a značným ztrátám pro zemědělce. Kvůli této mléčné krizi byl tehdy zaveden systém kvót na produkci mléka, jehož cílem bylo snížit nadprodukci mléka a mléčných výrobků a stabilizovat tak jejich cenu. Jenomže již dva roky je toto opatření zrušené a zemědělci žádné peníze za omezování produkce mléka nedostávají. Od 1. dubna 2015 byly kvóty zrušeny a v každém státě může být vyprodukováno zcela libovolné množství mléka.

Za rekordními cenami másla stojí podle odborníků řada faktorů, jedním z nich je údajně i to, že evropské máslo je více žádané na světovém trhu, čímž dochází k vývozu této komodity i mimo Evropu. 

Výrobou másla se zabývají převážně větší mlékárny, a to ještě ne všechny. „My máslo neděláme, akorát prodáváme to, co nám vyrobí jiná mlékárna. Prodáváme hlavně osminky, ale jen v minimálním množství,“ podotkl ředitel mlékárny v Jaroměřicích na Třebíčsku Bedřich Štecher.

Stejný postup používá také soukromá Farma rodiny Němcovy v Netíně na Žďársku. „Máslo nevyrábíme, při zpracovávání výrobků mléko neodstřeďujeme, takže nám na výrobu másla chybí smetana. V naší nabídce zákazníci ale máslo najdou, máme dva stálé dodavatele. Máslo prodáváme za cenu 260 korun za kilogram, nejen u nás na farmě, ale dodáváme ho i do některých vybraných obchodů,“ uvedl František Němec.

Zvýšená cena másla se časem projeví i v cenách jiných produktů. Jde především o pekárenské výrobky, jako jsou například máslové vánočky nebo cukroví. Spotřebitelé budou v době vánočních svátků zřejmě muset sáhnout hlouběji do kapsy. „Právě to přepočítáváme. Jde nahoru nejen máslo, ale také ostatní suroviny. A je jasné, že se to v něčem odrazí. Cena másla šplhá závratnou rychlostí, oproti loňskému roku je to velký rozdíl. Teď to vyhodnocujeme a začínáme připravovat vánoční nabídky,“ poznamenal Ladislav Unčovský, ředitel žďárské průmyslové pekárny a cukrárny Enpeka. Dodal, že zatím rozhodně nelze konkrétně předpovědět, o kolik procent cena vánočního cukroví nebo vánoček vzroste. „Musíme ovšem brát ohled také na konkurenční prostředí, které tu máme. Přesto se nedá počítat s tím, že ceny budou stejné jako vloni,“ podotkl. 

Ani ti, kteří vánoční cukroví pečou doma sami, neušetří. „Na některé cukroví používám tuk Hera, ale do krémů ho dávat nechci. Nejlepší chuť má krém dělaný z másla. Takže ho nakoupím, i když bude drahé. Možná letos upeču cukroví v menším množství,“ řekla Karolína Květová z Velkého Meziříčí.

Autor: Helena Zelená Křížová

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Polní den o bramborách.
8

Brambor se letos na polích objeví méně. Kvůli suchu

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit je v obležení psů

Pelhřimov – Muzeum Rekordů a kuriozit se pyšní další rekordní novinkou. Jeho expozice se totiž rozrostla o první Psí tarotové karty.

Po víkendu už bude úsek z Jihlavy zřejmě bez semaforů

Jihlava – O tomto víkendu je naplánovaná poslední uzavírka modernizované silnice s označením II/602 v úseku z Jihlavy na kruhový objezd a dále na Kostelec a Dvorce. Bude však záležet především na počasí. „V případě dešťových přeháněk nebo jiných nepříznivých podmínek se stavební práce odkládají,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Dorostenci porazili v derby Havlíčkův Brod

Vysočina – Fotbalové divizní dorostenecké soutěže mají za sebou již sedmé dějství nové sezony. V něm byly k vidění dvě derby. To v Brodě ovládli hosté z Jihlavy, souboj mezi Humpolcem a Žďárem nad Sázavou nabídl mezi staršími výběry pořádnou přestřelku a těsnou výhru domácích. Mladíci se rozešli smírně.

Podzim je tady, bundy a kabáty jen tak neodložíme

Vysočina – Více jsme se potili, pršelo jen málo. Sužovalo nás sucho. Takové bylo ve zkratce letošní léto, které už v pátek 22. září minutu po dvaadvacáté hodině vystřídá astronomický podzim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení