Zoo komunikuje se zahradou v Plzni, která Jihlavě nabízí dva samce. Ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková by však byla ráda, kdyby se do Jihlavy dostal hned žirafí pár. Jenže mezinárodní koordinátor žiraf nekomunikuje. „Chov žiraf je v rámci evropské asociace zahrad řízen koordinátorem. Jenže ten se nehlásí. Není to jen náš problém, s tímto se potýkají všechny zahrady v republice. Nevíme, kam žirafy můžeme přesouvat. Zvažujeme, že na asociaci podáme podnět, aby situaci začala řešit," vyjádřila se Kubíková.

Pořídit zahradě, která nemá s chovem žádné zkušenosti, ihned chovný pár, však není běžnou praxí. Ředitelka ovšem věří, že se jí získat samce a samečka podaří. „Samičky jsou o něco vzácnější a žádanější. Je takovým nepsaným pravidlem, že nový chovatel začíná samčí skupinou. Jsme teď tak trochu na vážkách. Pořád jsme se s Plzní definitivně nedomluvili. Mám ještě nějaké otevřené možnosti," řekla ředitelka jihlavské zoo s tím, že i kdyby do Jihlavy přišel pár samců, byla by to dočasná záležitost.

Zbytečné transporty

„Jeden samec by šel po čase dál a nám by byla přidělena samice, což je běžnou praxí. Ale jistě by bylo pohodlnější mít už zvířata v definitivní sestavě. Byli bychom ušetřeni dalších transportů," doplnila Kubíková. Jenže bez souhlasu koordinátora k žádnému transportu nemůže dojít. Zoo by tak totiž porušila striktní pravidla, ke kterým se upsala členstvím v mezinárodní asociaci.

Stavba moderního pavilonu pro žirafy by v jihlavské zoo měla být dokončena ke konci tohoto roku. Podle ředitelky pak ale bude potřeba výběh doladit. „Nechceme sem žirafy stěhovat na zimu, stejně by musely být pořád uvnitř. Záleží na okolnostech, ale chceme, aby do Jihlavy přijely na začátku příští sezony, tedy na jaře," přiblížila Kubíková.

Podle ní jsou problémy spojené s novými přírůstky v zoo běžné. „Jenom žirafy jsou středem zájmu. Není to zkrátka tak, že bychom si ukázali, které chceme," uzavřela ředitelka.