VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blesky ničí zařízení, chraňte se

Třebíč - Letní bouřky znamenají nebezpečí nejen pro lidské zdraví, ale i pro elektroniku. Jedna ze silnějších bouřek paralyzovala v minulém týdnu letiště v Náměšti nad Oslavou na několik desítek minut.

10.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Miroslav Hofirek

„Jednalo se o problém někde na trase elektrického vedení. V podobných případech u nás probíhá vše automaticky, ihned naskočily náhradní zdroje elektrické energie," řekl zástupce náčelníka štábu Stanislav Kopuletý.

Provoz letiště výpadek nijak neohrozil. „Pravidelně provádíme zkušební testy, a na podobné výpadky jsme tak plně připraveni," dodal Kopuletý. Blesky se v minulém týdnu dotkly i Třebíče, a to doslova. „Bouřka způsobila poruchu na třech semaforech. Zásah silného blesku vyřadil z činnosti světelnou signalizaci na křižovatkách u soudu, gymnázia a pojišťovny," popsal mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík. Hromy a blesky o sobě daly znát v minulých dnech hned několikrát. Ochranu svých domácností, respektive elektrospotřebičů, tak není radno podceňovat. „Jednou z možností jsou prvky přepěťové ochrany, kterých je na trhu celá řada. Největší zájem je o vícevýstupová zařízení, která mohou zabezpečit ochranu hned několika spotřebičům najednou," řekl Jiří Musil z Elektro Musil.

Zařízení přepěťové ochrany zabraňuje proudění zvýšeného napětí z nepřímého úderu bleskem až do elektrospotřebičů, které jsou v danou chvíli jeho součástí. Přímý zásah mívá ve většině případů fatální následky. „Nejzákladnější ochranné prvky jsou vybaveny pojistkou, která se v případě potřeby přeruší. Poté lze tuto pojistku samostatně vyměnit, není nutné si pořizovat nové celé zařízení," uvedl Zdeněk Jílek z Elektro Spáčil.

Je na každém, jestli investici do přepěťové ochrany svých domácích elektrospotřebičů vynaloží. „Cena těch nejlevnějších se pohybuje kolem 250 korun. S vyšší cenou roste většinou kvalita. V každém obchodu s elektrospotřebiči ale určitě poradí podle konkrétních požadavků zákazníka," řekl Musil.

Při pohledu z jiného úhlu řada lidí schopnosti ochranných prvků přeceňuje. „Určitě bych nikomu nedoporučil spoléhat se na tato zařízení při bouřkách, v takovém případě radím lidem vytahovat vše ze zásuvek. Přepěťové prvky chrání spotřebiče hlavně při běžných výkyvech napětí, ke kterým občas dochází. Určitě ne primárně při bouřkách," zdůraznil Musil a obdobně reaguje i Jílek: „Doporučuji všechny kabely od domácích elektrospotřebičů vytahovat ze sítě včetně antény. Sám to doma také tak dělám a to nejen, když se blíží bouřka, ale také při delším odjezdu z bytu," uvedl.

Mezi elektrospotřebiči a jejich náchylností k zničení vnitřního vybavení bývá znatelný rozdíl. Ne snad mezi různými výrobky jednoho druhu elektrospotřebičů, ale mezi druhy navzájem určitě. „Audia, videa a počítače jsou rozhodně náchylnější než třeba chladničky. Odolnější spotřebiče ale mohou mít přídavná zařízení typu ovládacích displejů. Při vysokém napětí u těchto spotřebičů můžou odejít třeba jen některé prvky, ne hned všechny," řekl Musil.

Řada domácích elektrospotřebičů má také vlastní ochranu, která může v krizových situacích pomoci. „Některé spotřebiče mají samostatnou pojistku," uzavřel Jílek.

Nákup ochranných přepěťových zařízení lze přirovnat k zřízení pojistky. Dokud se nic nestane, jde o zbytečnost. V případě nehody ale bývá na pořízení už pozdě.

„Pro oblast jižní Moravy a Vysočiny zatím obecně evidujeme od konce června do středy 4. července zhruba stovku pojistných událostí za téměř 2,5 milionu korun. Toto číslo však není konečné, očekáváme další hlášení s tím, jak se například lidé budou vracet z dovolených. A také výhled do konce týdne ještě předpokládá další bouřkovou činnost," uvedl Jan Marek z České pojišťovny.

Aktuálnost rizik spojených s blesky nad našimi hlavami potvrzují statistická pozorování: „V posledních letech registruje Česká pojišťovna zhruba dva tisíce pojistných událostí ročně spojených s úderem blesku. Nejvíce jich je v letních měsících, v červnu, červenci a srpnu, kdy se pohybují v řádech stovek. Nejméně pak v období od října do února," řekl Marek.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

10.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Se zákazem řízení se proháněl po silnicích

Pelhřimov – Trest odnětí svobody až na dva roky hrozí devětadvacetiletému řidiči, který i přes stanovený zákaz usedl za volant.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení