Amnestie prezidenta pomůže na svobodu brutálním násilníkům z řad mladistvých. Ti totiž oproti dospělým zločincům dostávají poloviční tresty.

Jedním z nejzávažnějších případů na Vysočině je amnestie pro dvě mladistvé dívky z výchovného ústavu v Janštejně na Jihlavsku. Obě mají na svědomí loupežné přepadení barmanky a starší z dívek ještě násilný útěk z ústavu v Janštejně, při němž s dalšími dvěma jinými dívkami brutálně napadla vychovatelku a vyhrožovala jí, že ji udusí, pokud dívkám nedá klíče. Pokud by byly dospělé, hrozilo by jim před soudem mnohaleté vězení, a amnestie by se na ně nevztahovala.

Za přepadení barmanky dostala loni v říjnu mladší dívka u Okresního soudu (OS) 
v Jihlavě dvacet měsíců nepodmíněně. Její starší kamarádka si za útěk a přepadení odnesla tři a půl roku vězení. Státní zástupce Ivo Novák tehdy řekl, že podobně vysoký trest pro mladistvého za svou kariéru ještě nezažil. Obě dívky se odvolaly a pobočka krajského soudu v Jihlavě jim 
k 4. prosince tresty snížila. Mladší dívce z dvaceti na patnáct měsíců a starší dívce dokonce o rok a půl, tedy na dva roky.

„Rozhodnutí odvolacího soudu nebudu nijak komentovat," řekl soudce Zdeněk Chalupa z OS v Jihlavě, který dívkám udělil přísné tresty, protože podle něj jde o extrémní případ, kdy obě dívky mají za sebou bohatou kriminální minulost. Ještě nikdy ale nebyly odsouzeny k nepodmíněným trestům. I proto se na ně vztahuje amnestie prezidenta a mohou předčasně opustit brány vězení. Splňují totiž nejdůležitější podmínku – nemají trest vyšší než dva roky a nebyly v posledních pěti letech ve vězení. Vzhledem tomu, že byly obě od loňského dubna ve vazbě, mladší z dívek už může být doma, protože jí v listopadu vypršela polovina trestu. Její kamarádka mohla požádat o podmínečně propuštění za tři měsíce, ale díky amnestii vyjde či vyšla 
z vězení už v těchto dnech.

Mohou za to soudy

Amnestováni budou i všichni, kteří dostali maximálně dvouleté podmíněně odložené tresty a ty nabyly právní moci před 1. lednem 2013. Na Vysočině se to týká třeba i řidičů, kteří způsobili smrt při dopravní nehodě.

Například jde o nehodu 
v Rapoticích na Třebíčsku, při níž zemřela mladá dívka, když přecházela silnici po přechodu pro chodce. Jeden řidič dívku přehlédl a náraz ji vymrštil do protisměru. Když se přejeté snažil řidič pomoci, srazilo je oba jiné auto. Dívka zemřela a pomáhající řidič byl těžce zraněn. U soudu pak zraněný řidič dostal trest jeden rok s podmínečným odkladem na tři roky a tříletý zákaz řízení.

Amnestie se na něj proto vztahuje, zákaz řízení mu ale zůstává. Už za pár dní, 12. ledna, ale může požádat o vrácení řidičského průkazu po uplynutí poloviny doby zákazu řízení.

Řidička, která byla účastna na zmíněné nehodě a pracuje jako sekretářka ředitele rapotické věznice, dostala loni
v červnu za zranění řidiče 
a usmrcení dívky dvouletý trest podmínečně odložený na tři roky a tříletý zákaz řízení. Amnestie se jí ale netýká. 
I když splňuje podmínku délky trestu, rozsudek ještě nenabyl právní moci, a amnestie se na ni proto nevztahuje.

Podle advokáta Martina Klima za to mohou soudy, které nebyly schopny její odvolání během půl roku vyřídit. Amnestie se dočkají i další řidiči, drogoví dealeři, zloději, ale také několik odsouzených v kauze autoškoly ve Velkém Meziříčí, kteří křivě svědčili a policii tvrdili, že závěrečné testy dělali sami bez pomoci instruktorů. Ze lži je usvědčují kamerové záznamy. Někteří z nich místo podmínek dostali peněžité tresty, ale na ty se amnestie nevztahuje.