Zdražilo vše – pečivo, mléčné výrobky i maso. Jen ale co jsme se stačili přizpůsobit, čeká nás vlna druhá. Ta ale nebude v režii dražších vstupních surovin, nýbrž v režii vyšší DPH.
 
„Od Nového roku se u potravin zvýšila sazba daně z přidané hodnoty z 5 procent na 9 procent,“ sdělila Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí.
 
„Já na jídle příliš nešetřím. Děti potřebují jíst hodně ovoce, které je dnes dost drahé. Takže se budeme muset omezit spíš v nákupu oblečení a dalších, ne příliš důležitých věcí,“ svěřila se pelhřimovská maminka Ivana Lisová.
 
Výrobci se shodují, že ceny diktují velké řetězce a jejich podoba je dána vyjednáváním.
 
„Zatím nezdražujeme. Ceny jsme zvyšovali teď na podzim, takže zatím počkáme. Vše záleží na tom, jak se zachovají velké řetězce, my se pak musíme zařídit podle nich,“ poznamenal majitel pekařství v Kamenici nad Lipou Zdeněk Velíšek.
 
Zdražovat hodlá i Masný průmysl v Žirovnici.
 
Jak uvedl obchodní náměstek Jan Prantl, nedá se ale přesně říci, o kolik procent jejich ceny porostou. Vyšší ceny se nevyhnou ani restauracím. Doposud však zůstává stejná sazba.
 
„Ceny jídel se u nás zatím nezmění, ale například pivo bude stát o dvě koruny víc za půl litru, což my neovlivníme,“ upřesnil majitel pelhřimovské restaurace U Vlasáků Dalibor Ryšánek.
 
Stejné ceny prozatím zůstávají i v restauraci Motelu Starý Pelhřimov. Jak řekl majitel Jaroslav Mašíček, vyšších cen se zákazníci dočkají až s novým jídelním lístkem.