Nahrává jim to, že do práce nyní chodí méně lidí než jindy - pracovníci si vybírají dovolenou. Tepla si pochvalují pivovary a prodejci nápojů. Jak vyplynulo z ankety ČTK, v horkém počasí se mírně snižuje výkon Jaderné elektrárny v Dukovanech.

Teplejší chladicí voda u turbín znamená asi půl procenta výkonu dolů, řekl Spilka. V neděli byl o něco nižší odběr elektřiny v síti. "Klimatizační jednotky jsou asi spíš ve firmách než v domácnostech," míní Spilka. Na pracovištích, kde je horko, dostávají pracovníci více nápojů. "Mohou si je vybrat podle své chuti v kantýně," dodal Spilka.

Více nápojů mají i pracovníci strojírenského podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou. "Máme na to směrnici. Pokud jsou teploty vyšší, automaticky to začíná fungovat," řekl předseda podnikových odborů František Havlík. Podotkl, že hodně lidí nyní čerpá dovolenou. Odboráři se starají také o dětský tábor v Zubří, kde nyní tráví prázdniny 200 školáků. "Dali jsme pokyny, aby vedoucí s dětmi za poledne vůbec nevycházeli a aby děti měly dostatek nápojů," dodal Havlík.

Pro zaměstnance Mlékárny Polná je nyní nejnáročnější pobyt v sýrárně. "Je tam jako v tropech, teplo a vysoká vlhkost vzduchu, tekutiny jsou důležité," popsal jednatel Miloš Kvasnička. Horné počasí pro firmu znamená vyšší výdaje za chlazení ve výrobě i při převozu surovin. V létě se také na stejný objem produkce musí zpracovávat větší množství mléka, protože s rostoucími venkovními teplotami se v něm snižuje obsah tuku a bílkovin.

Dvousměnný provoz se nezastavuje ani o víkendu, protože zájem o sýry v létě neklesá. Méně jde na odbyt eidam, ale stoupá prodej balkánských sýrů, které se používají do zeleninových salátů.

Horka svědčí pivovarům. "Pivovar vaří ve dne v noci. Lidé nastupují o víkendech, abychom stihli zásobovat odběratele," potvrdil Zdeněk Mikulášek z humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard.