VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když koupím Lukavec, budeme nabírat lidi

Praha – Jeden z nejbohatších Čechů, Andrej Babiš, se rozhodl razantně vstoupit do dřevozpracujícího průmyslu a výroby biomasy.

25.5.2011 4
SDÍLEJ:

Andrej Babiš Foto: Deník/Karel Pech

Podle něj je třeba změnit situaci, kdy Lesy ČR extrémně prosperují, ale jejich klienti jsou na tom ekonomicky špatně. Nyní chce získat Dřevozpracující družstvo Lukavec a dál ho rozvíjet.

Agrofertu Holding se loni velmi dařilo. Čistý zisk skupiny vzrostl na 5,97 miliardy korun z předloňských 3,73 miliardy. Spotřebitelé Agrofert znají jako top firmu v českém potravinářském a chemickém průmyslu a v zemědělství. Nyní ale upíráte pozornost i na zpracování dřeva. Proč?
Agrofert Holding hodlá v lesnicko - dřevařském průmyslu vybudovat produkční řetězec „ z lesa přes výrobek až ke konečnému zákazníkovi“. Tato strategie se nám v minulosti vyplatila jak v zemědělství, tak i v chemickém průmyslu. Zajímám se o lesnictví a dřevařství již delší dobu, ovšem v mimoakviziční rovině. Od začátku letošního roku jsem přesvědčen, že daná skomírající odvětví mohou mezi sebe přijmout nového partnera, který dodá tomuto byznysu oživení a vrátí ho na výsluní let minulých.

Jste už stoprocentním majitelem dvojky na trhu lesnického byznysu, tedy firmy WOTAN?
Povolení od českého antimonopolního úřadu už máme. Čekáme na rakouský. Předpokládám, že do 15. června transakci vypořádáme a staneme se 80procentními akcionáři skupiny WOTAN.

Co z hlediska rozvoje Agrofertu tato akvizice znamená?
Zemědělství a lesnictví jsou sloučeny pod jedno ministerstvo, tudíž to nejsou příliš vzdálené obory. Lesnické, dřevařské i zemědělské firmy spolu vzájemně kooperují. Agrofert si od tohoto projektu slibuje vytvoření, po vzoru zemědělského řetězce, další linie příbuzného oboru. Už dnes máme k lesnictví blízko. Kupujeme ročně 300 000 kusů palet, vyrábíme biomasu, tj. pelety ze zbytku obilí a slámy, která obdobně jako štěpka z klestu nebo jiný dřevěný odpad končí u stejných zákazníků, tj. elektráren, které biomasu spalují.

O zpracování dřeva se perou velmi mocní hráči, Janem Mičánkem počínaje přes Pavla Dlouhého, Václava Junka a Richarda Hávu až po Karla Komárka, říká se, že Lesy ČR jsou poslední neohlodaná kost v Česku. V jakém rozsahu o ně máte zájem vy?
Nemyslím, že Lesy ČR jsou neohlodaná kost. Ta byla historicky ohlodávána různými lobbistickými klikami a vlastní dceřinou společností. Dnes Lesy ČR extrémně prosperují a jejich klienti jsou na tom ekonomicky špatně. Je otázka, jestli tato situace nevede k destrukci celého sektoru. Je potřebné najít rovnováhu, aby přežili všichni. Koncentrace firem je jedna z alternativ. Množství potřebného dřeva v tuto chvíli nedovedu přesně určit, to ukážou následné akvizice.

Chcete zpracovávat dřevo jen ze státních lesů nebo má Agrofert i svoje vlastní lesní porosty?
Kromě státního dřeva se chceme ucházet i o zdroje soukromých a obecních vlastníků. Mimo to chceme ročně investovat do nákupu vlastních porostů s následným obhospodařováním.

Momentálně se zajímáte o Dřevozpracující družstvo Lukavec. Chcete podnik koupit?
Mám o Dřevozpracující družstvo Lukavec zájem. Je to největší česká zpracovatelská kapacita nepatřící do žádného koncernu. Zajímavá je především širokou škálou zpracovávaných sortimentů i dřevin a zároveň obrovským spektrem nabízených výrobků.

V Lukavci se vyrábí řezivo a deskové materiály, družstvo dosahuje obratu kolem tří miliard korun. Proč by se ho současní majitelé měli zbavovat?
Dřevařské firmy v republice bojují s existenčními problémy. Stejně tomu tak je i v Lukavci, družstvo přešlapuje na místě a bez budoucích investic, na které nemá finanční zdroje, se bude koukat na vlastní zkázu. A to by byla škoda.

Management Lukavce prý není vašim námluvám příliš nakloněn. Bojí se, že až družstvo ovládnete, vyhodíte půlku zaměstnanců. Máte něco podobného v úmyslu?
Ano, vedení naši nabídku odmítlo, nicméně netuším, proč vedení toto tvrdí, když jsem jim při osobním jednání řekl pravý opak. Jestli zaměstnance straší propouštěním, tak k tomu mají nejspíš nějaký osobní důvod, o kterém nechci spekulovat.

Jaké plány s Lukavcem máte?
No, v každém případě, pokud bychom uspěli, budeme ho dál rozvíjet ve smyslu zamýšleného zpracovatelského řetězce. Při dohodě s družstvem budou jeho výrobky dále uplatněny v nábytkářství, stavebnictví, obalových materiálech a spoustě dalších. Nevylučuji ani možnost výroby energie z obnovitelných zdrojů v Lukavci. Předpokládám, že s managementem firmy budeme na trhu vyhledávat i nové uplatnění dřevařských výrobků i nových výrob.

Znamená to, že lidé, které práce v Lukavci živí, mohou nadále svou budoucnost spojovat s lesnickou výrobou?
Určitě ano, naopak v případě vstupu počítáme s investicemi na rozvoj výroby, navýšením kapacit a logicky i náborem dalších lidí. Lidé v Dřevozpracujícím družstvu se o svoji práci nemusí bát, spíše naopak se mohou stát součástí největší privátní podnikatelské skupiny v ČR, která, jak sami konstatujete, prosperuje.

Kdo je Andrej Babiš
Narozen 2. září 1954 v Bratislavě, jeho otec pracoval jako diplomat, zastupoval Československo při OSN nebo jednáních GATT.
Vystudoval gymnázium ve švýcarské Ženevě a Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, v letech 1985 až 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku.
Po rozdělení federace zakládal českou pobočku Petrimexu, později přejmenovanou na Agrofert. Tento holding dodnes ovládá. Do holdingu patří přes dvě stě firem ze zemědělství, potravinářství či chemie. Třeba Kostelecké uzeniny, pekárny Penam, Lovochemie či Synthesia
Podle časopisu Týden jeho jmění dosahuje až 55 miliard korun, což z něj dělá druhého nejbohatšího člověka v ČR. Babiš je podruhé ženatý, má čtyři děti.
Reakce lukaveckého DDL na rozhovor s Andrejem Babišem
Lukavec – Představitelé Dřevozpracujícího družstva Lukavec zaslali vyjádření k rozhovoru s Andrejem Babišem, který vyšel ve středečním vydání Pelhřimovského deníku.

„V tisku se objevil rozhovor s panem Andrejem Babišem o jeho zájmu koupit Dřevozpracující družstvo Lukavec. Vedení společnosti Dřevozpracující družstvo Lukavec odmítá tvrzení pana Babiše a považuje jeho kroky za další důkaz pokusu o nepřátelské převzetí firmy.
Ohrazuje se proti prohlášení, že družstvo přešlapuje na místě. Dlouhodobá strategie družstva ukazuje, že jednotlivé investiční kroky odpovídají zájmům majitelů společnosti – družstevníků DDL.

Poslední strategická investice proběhla v polovině loňského roku, kdy DDL koupilo obchodní řetězec Kili a tím se v souladu se svými zájmy přiblížilo ke svým konečným zákazníkům. O ekonomické stabilitě DDL svědčí i fakt, že družstvo trvale hradí veškeré své závazky. Současný zájem o kapitálový vstup do společnosti ze strany hned tří investorů to jen potvrzuje.

Informace uvedené Andrejem Babišem v médiích považuje vedení společnosti za nepravdivé. Při jediném osobním jednání s vedením družstva pan Babiš jednoznačně uvedl, že nemá zájem o investici do družstva, ale o celé jeho převzetí.

To však znamená ztrátu jakékoli kontroly nad osudem družstva. Členové proto opakovaně deklarovali stanovisko, že nechtějí družstvo prodat, a to i proto, že si váží vztahů se všemi partnery.

Veškeré dosavadní kroky pana Babiše a jeho podnikatelské skupiny jen potvrzují snahu získat družstvo nekorektním postupem – nepřátelským převzetím, a to i za použití nepravdivých informací a nátlaku na současné majitele. Takový postup vedení družstva jednoznačně odmítá.“

Michael Strnad
tiskový mluvčí DDL

Autor: Kateřina Perknerová

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení