Málokdo už si stříhá pejska doma a raději ho svěří do rukou odborníkům. Jeden z prosperujících salonů jménem Argos funguje například v Havlíčkově Brodě. Jeho majitelkou je Jarmila Kašparová. Ta se stříhání psů věnuje už více než dvacet let. Jejími klienty jsou především psi menších plemen, jako například jorkšírští teriéři nebo bišonci. „Stříhám ale i větší rasy. Chodí ke mně třeba zlatý retrívr,“ sdělila Kašparová.

Při stříhání psím psychologem

Ostříhat pejska ale není jen tak. „Každé plemeno má jiný sestřih. Řadě psů se stříhání příliš nezamlouvá, jsem tedy i takový psí psycholog. Musím vědět, jak ho uklidnit, aby držel a z nůžek a strojků neměl strach,“ vyjmenovala Jarmila Kašparová.

Ta upozornila i na nešvar, který si přisvojuje řada psích salonů. „Některé salony se velice často uchylují k uspávání pejsků. Stává se, že pracovníci nemají tolik zkušeností s tím, jak zvíře zvládnout, tak mu dají anestetika,“ líčila Kašparová.

Ta jsou ale pro organismus zvířete nebezpečná. „Pejskovi se tím hodně ublíží. Narkóza pro něj znamená velký zásah do centrální nervové soustavy,“ upozornila Jarmila Kašparová. Salony často zvířatům podávají anestetika bez souhlasu majitele. A jak páníček pozná, že jeho čtyřnohého miláčka před stříháním uspali?

„V salonech často majitelům neřeknou, že psovi hodlají podat anestetika. Pokud tam zvíře přivede s tím, že si pro něj za určitou dobu přijde a pes je při odchodu ze salonu malátný, několik dní smutný a bez nálady, je to známka toho, že ho v salonu uspali,“ popsala Kašparová.

Kurzy navštěvují hlavně ženy

Ta doporučila, že pokud se lidé chtějí uspání svého pejska při stříhání vyhnout, měli by s ním zůstat po celou dobu stříhání. Fakt, že se pes dá v klidu ostříhat i bez použití narkózy, vštěpuje Jarmila Kašparová i budoucím provozovatelům psích salonů, kteří navštěvují její kurzy.

„Zájemce naučím nejen to, jak s pejskem vlídně zacházet, ale dozvědí se samozřejmě i všechno podstatné o stříhání. Jaké nástroje se používají nebo jak kterou srst stříhat. Žádná totiž není stejná, každé plemeno má svá specifika,“ vysvětlila Kašparová. O její kurzy je zájem, navštěvují je především ženy. Proč? „To je těžké říct. Mají asi šikovnější ruce než muži a dalo by se říct, že mají také takový mateřštější vztah ke zvířatům než opačné pohlaví,“ zamyslela se Kašparová.

Diář má plný dlouho dopředu

Zavedený salon psí krásy nazvaný Mája provozuje i Marcela Šimonová v Pelhřimově. Ani ta si na nedostatek práce nestěžuje. „Mám objednávkový diář plný až do března,“ pochvalovala si Šimonová. Ta pejsky nejenom stříhá, ale na požádání majitele je také vykoupe. „Používám kvalitní italskou psí kosmetiku, kterou odebírám přímo od veterinářky – dermatoložky, která přesně ví, co psí srst potřebuje,“ uvedla Marcela Šimonová.

Kromě stříhání a koupání Marcela Šimonová svým čtyřnohým klientům na přání majitele pramínky srsti také nabarví. „O tuto službu ale v Pelhřimově zatím není příliš velký zájem,“ dodala Šimonová. Ani ona používání anestetik při stříhání psů neholduje. „To nedělám. Pokud je pes agresivní tak, že si s ním nedokážu poradit, prostě ho neostříhám,“ uzavírá Šimonová.