A hlavně zaostávající podnik přeměnil na moderní strojírenskou továrnu, jejíž výrobky končí v nejvyspělejších zemích světa.

Lubomír Stoklásek je původní profesí strojař a elektrotechnik. Prošel nejrůznějšími posty v řadě výrobních podniků. „Hodně mi dala práce projektanta, pracoval jsem rovněž jako investiční technik, řídil jsem výrobu,“ prozradil Lubomír Stoklásek ze svého životopisu.

Nástup do čela pelhřimovského Agrostroje mu umožnil rozvinout manažerské předpoklady a schopnosti naplno. Agrostroj v devadesátých letech byl výzvou, Lubomír Stoklásek se jí chopil. „Agrostroj na tom byl tehdy hodně špatně,“ připomněl.

Stoklásek musel změnit podnik od základů. Tehdejší šestnáctiprocentní export nemohl udržet Agrostroj delší dobu nad vodou, změnit se musela exportní orientace. „Výrobky tehdy nebyly konkurenceschopné na jiných trzích než na trzích východních, výrobu jsme museli zásadně restrukturalizovat,“ říká generální ředitel Agrostroje.

Dnes společnost zhruba 98 procent své produkce vyváží na trhy do ekonomicky a technologicky nejvyspělejších zemí. Výrobky Agrostroje končí v USA, západní Evropě a Jižní Americe. „Restrukturalizace nám umožnila, že Agrostroj se stal konkurenceschopný pro celý svět. Šli jsme do větší diverzifikace, vydali jsme se hodně trnitou cestou, ale podařilo se nám najít partnery, kteří patří ke špičkovým ve svém předmětu činnosti,“ popsal Lubomír Stoklásek výsledek několikaletého úsilí.

Agrostroj má v současnosti patnáct partnerů, jimž dodává své produkty v rámci kooperací, podle statistik je společnost největším univerzálním kooperantem v Evropě. Tento segment představuje v současnosti zhruba 96 procent objemu výroby. Pouze asi čtyři procenta výroby tvoří vlastní výrobky, tedy ona známá červená technika, například tradiční bubnové sekačky a rotační žací stroje.

Jiří Jíra