Jen od začátku tohoto roku zahájily provoz čtyři takové podniky. V celém městě jich pak najdete celé dvě desítky. „Vůbec nerozumím tomu, že se všechny dokážou uživit, a zvlášť v této době,“ podivil se Martin Matoušek z Pelhřimova.

Nezaměstnanost v okrese roste a jak potvrdila analytička pelhřimovského úřadu práce Dana Kejřová, v následujícím měsíci se očekává další příliv lidí bez práce. Štamgastů je přesto hodně a jejich počet roste. To potvrdili i barmani z herna barů a nonstopů.

Štamgastů je pořád hodně

„Kolikrát se nezastavím ani v týdnu,“ sdělil barman Pavel z jednoho podniku na sídlišti Osvobození. To Petra Matoušková z baru u centra města nalévá drinky hlavně přes víkendy. „Ve všední dny je návštěvnost slabší,“ doplnila.

V Pelhřimově neexistuje žádná vyhláška, která by nějakým způsobem provoz heren omezovala. „Jediné pravidlo, které v tomto případě platí, je to, že herny nesmí být poblíž škol a zdravotnických zařízení,“ vysvětloval místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek. Radnice už vznik jedné herny zamezila, a to v ulici Růžová. V lokalitě je právě zdravotnické zařízení a také sídlo římskokatolické církve. Vzhled historického jádra města v rozhodování o povolení provozu herny nehraje roli. „Tyto podniky se musí řídit stejnými pravidly jako jakákoliv jiná prodejna v Pelhřimově, která spadá do památkové zóny,“ sdělil Dufek.

Poplatky za hrací automaty, umístěné v těchto podnicích, představují příjem do městské kasy.

Jenom v minulém roce se díky těmto poplatkům rozpočet navýšil o částku přesahující milion korun. „Tyto finanční prostředky putují na kulturu, nebo jako příspěvek sportovním klubům,“ doplnil Tomáš Dufek.

„Kdyby to bylo na mně, uvítala bych, kdyby heren a barů bylo ve městě mnohem méně,“ zdůraznila Hana Pekárková z Pelhřimova.