VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fórum čtenářů: Alej u Houserovky, dilema s kácením

Přemýšlím, jakým dilematem se zabýval pisatel zmíněného článku. Nastiňuje v něm problém, jaký aleje přinášejí, jak díky alejím nastávají nebezpečné dopravní situace, jak nám stromořadí komplikují život.

22.2.2013
SDÍLEJ:

Pelhřimovsko se může chlubit řadou alejí podél silnic. Na snímku unikátní modřínová alej z Počátek do Kališť. Foto: Deník/Jan Mazanec

Proč se více nezabýváme řidiči, kteří jezdí bezohledně, ohrožují sebe i jiné? Vůbec neřešíme příčinu. Řešíme aleje, které tu tiše staletí stojí a za nic nemohou. Proč? Protože neumíme žít v souladu s přírodou. Nechceme respektovat její pravidla, přestože ona naše chování neustále napravuje. Zkusme se na věc podívat očima poučeného automobilisty.

Za prvé stromy snižují škodliviny. Jsou účinným přírodním filtrem škodlivých látek v ovzduší. Jeden vzrostlý listnatý strom vyprodukuje asi 1000 litrů kyslíku za den. To postačí k dýchání třem lidem. Pro srovnání – auto se spotřebou 7 litrů na 100 kilometrů spálí toto množství po 10 až 15 kilometrech. Městská zeleň „vysaje" z ovzduší až čtvrtinu nebezpečného prachu.

Za druhé stromy tlumí hluk. Fungují jako protihluková bariéra. Díky členitému povrchu mohou na frekventovaných ulicích snižovat hluk na přijatelnější míru.
Za třetí stromy poskytují životní prostředí jiným organizmům. Vytvářejí prostředí pro život mnoha živočichů, hub, lišejníků nebo mechorostů.
Za čtvrté stromy fungují jako přirozená klimatizace. Přečerpávají vodu z půdy do ovzduší, čímž pomáhají tlumit výkyvy teplot, udržují v chodu malý koloběh vody a přispívají k rovnoměrnějšímu rozdělení srážek během roku. Strom během slunného letního dne odpaří 100 litrů vody a tím okolí ochladí o 70 kWh – jen pro srovnání: klimatizace v hotelích má výkon 2 kW.

Za páté stromy působí příznivě na duševní zdraví. Aleje, skupiny stromů i solitéři dávají krajině vertikální rozměr, působí esteticky, dávají inspiraci. Zelené plochy uvnitř měst umožňují vnímat přirozené rytmy, třeba střídání ročních období. Slouží ke sportování i odpočinku.

A v neposlední řadě aleje jsou kulturním dědictvím. „V 18. století se aleje staly významným prvkem kulturní krajiny. Podle příkladu panstva vysazovali pak i sedláci stromy podél svých cest do polí, tyto aleje byly převážně užitkové, z ovocných dřevin." (V. Cílek, Dýchat s ptáky)

„Aleje stromů lemují naše cesty již 300 let. V roce 1832 evidovaly české země 544 014 stromů v alejích. V posledních letech ovšem musí čelit těžkému protivníkovi – orgány místních samospráv v alejích vidí příčinu úrazů při dopravních nehodách, a proto se snaží co nejvíce stromů podél silnic vykácet." (M. Hrušková, M. Holečková, V. Větvička a kol. Aleje 2012). V našem kraji je na desítky stromořadí, z nichž 70 alejí nese označení památné. Važme si tohoto dědictví. Buďme pyšní, že krášlí právě náš kraj. Stále máte dilema?

Anna Semrádová, Stanovice

Stanovisko redakce:

Článek o aleji u Houserovky byl součástí seriálu o místech na okrese, kde je nejvíc nehod. Článek přinesl různé názory odborníků a místních lidí a jako pisatel jsem rozhodně nechtěl „nastínit to, jak nám aleje komplikují život".
Jan Mazanec, šéfredkator Pelhřimovského deníku

Autor: Redakce

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení