O první neuvěřitelný výkon se pokusí Martina Štěpán〜ková–Trnková. Tato mnohonásobná mistryně světa v krasojízdě na kole se pustí v pelhřimovském Kulturním domě Máj do čtverného točitého skoku na řídítkách. V půl druhé se pak přestěhuje všechno podstatné na náměstí. Za dva dny se tam vystřídá 179 účinkujících v devětačtyřiceti oborech, do vylomenin se zapojí nejméně 620 lidí.

Na náměstí nejezdit, a když už, tak rovně

Festival kuriozit ale neznamená pro město jen takřka celosvětové zviditelnění i dvoudenní podívanou, na niž jsou každoročně zvědavé tisícovky lidí.

Vždycky je něco za něco. Kupříkladu ti, které rekordmanské hemžení až tolik nevzrušuje, se budou muset smířit se zhoršením dopravních poměrů v centru města.

Snažit se dostat autem na přeplněné náměstí není počínaje dneškem ten nejrozumnější nápad. Složitější to budou mít i zásobovači. „Kvůli pódiu jsme pozměnili kruhový objezd na náměstí. Z Růžové ulice se nepojede jako obvykle vpravo, nýbrž rovně k hotelu Slávie. S dopravou to těžší bude, nicméně lidé o tom už vědí, program do schránek dostali všichni. Navíc jsme tu už pojedenadvacáté,“ pravil prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek. Počínaje včerejším večerem neprojedou motoristé ani ulicí Příkopy. Prostranství před poštou opět zabrali kolotočáři.
Vzhledem k tomu, že festival láká do města zástupy přespolních i zahraničních návštěvníků, lze očekávat i nesnáze s parkováním uprostřed města, zejména pak v pátek odpoledne. Vyplatí se využít některé z odlehlejších parkovišť a na náměstí dojít pěšky.

Popíjet ano, řídit ne

Nejenom kvůli tomu budou po oba dny v plné pohotovosti dopravní policisté. „Speciálně pro festival ztrojnásobíme hlídky. Jednak se nechají předpokládat s ním spojené drobné dopravní potíže, zároveň budeme provádět preventivní kontrolu,“ poznamenal vedoucí pelhřimovské dopravky Rostislav Sůva s tím, že sledování rekordů často kráčí ruku v ruce s popíjením piva či lihovin.

„Na tom samozřejmě není nic špatného, takové jedince ale rozhodně nechceme vidět za volantem,“ zdůraznil Sůva.

Mohlo by se zdát, že přítomnost tolika lidí na náměstí automaticky znamená žně pro tamní obchodníky. Ti však žádné prodejní rekordy neočekávají.

Jak naznačil majitel pekařství a cukrárny Josef Sankot, časy, kdy kvůli festivalu zdvojnásobili obsluhující personál, jsou dávno pryč.
„Tržba samozřejmě trochu lepší je, o žádných horentních ziscích ale nemůže být řeč. Z akce se stal tak trochu jarmark, spousta lidí si raději koupí občerstvení u stánkařů. Větší přínos pro nás mají pravidelné trhy na náměstí,“ podotkl pekař Sankot.

Restaurace, nebo veřejné záchodky

Ani knihkupec Jaromír Vytopil si žádné přehnané naděje nečiní. „Žádný rok jsme zvýšený zájem o denní tisk, natož pak o knížky nezaznamenali. Zřejmě se jedná o trochu jinou skupinu lidí,“ řekl Vytopil. Ten sice jako každý správný podnikatel zvažuje, že v sobotu nechá otevřeno déle, to ale pouze v případě, že bude o jeho krámek patřičný zájem.

Dokonce i hostinští volí při posuzování přínosu festivalu opatrnější slova. „Jakákoliv akce na náměstí obecně má pro nás význam především takový, že si lidé pletou naši restauraci s bezplatnými veřejnými záchodky. Normálně se tam tvoří fronta, kolikrát dokonce dostaneme vynadáno, když dojde papír nebo mýdlo,“ hořce se pousmál Pavel Šlechta z Měšťanského domu.