VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci oslaví bohatou úrodu muzikou i šermem

PELHŘIMOV - Zemědělci si připomínají letošní bohatou úrodu. S předsedou pelhřimovské územní organizace Českého zemědělského svazu Jiřím Slavětínským jsme hovořili nejenom o dnešní odpolední veselici, která se uskuteční na pelhřimovském náměstí.

15.9.2007
SDÍLEJ:

Pořadatelé oslavy úrody počítají na dnešek i s mokrou variantou. Přístřešek pro posezení před pódiem včera montovali na pelhřimovském náměstí pracovníci technických služeb.Foto: DENÍK/Michal Vítů

Můžete přiblížit pohnutky k pořádání Agrárního a potravinářského dne?

Oslavu pořádáme při příležitosti ukončení sezonních polních prací. Považujeme ji za jakési poděkování přírodě, dříve se to slavilo jako dožínky. Zároveň chceme připomenout zemědělskou prvovýrobu, že tady jsme, že pracujeme a máme i výsledky.

A jaké výsledky přinesla právě vrcholící sezona?

Letošek se jeví ve srovnání s předchozími roky lépe. Jednak vyšlo lépe počasí. Přestože i nám nadělalo letní sucho trochu starostí, na úrodě se to nakonec nepodepsalo. Radost máme především ze zpeněžení rostlinné produkce. Vzrůstá nejenom cena obilovin, nadějně to vypadá i s ostatními komoditami. Hodně dobře se letos prodávaly třeba brambory.

Vůbec jste nezmínil živočišnou výrobu. Toto odvětví vám radost nedělá?

Živočišný sektor prodělává určitou krizi, zejména pak produkce vepřového masa. Mohou za to především neustále dražší vstupní náklady, které se nepromítají do prodejní ceny. Rovněž platby za mléko bychom si představovali trochu jiné. Nehledě na to, že nám činí výrazné problémy jejich zpožďování. Zpátky k novodobým dožínkám. Program čítá nejméně deset bodů.

Jakým způsobem jste jej sestavovali?

Snažili jsme se, aby si každý vybral z programu to své. Kromě kulturní části ale může být zajímavé i představení samotných zemědělských prvovýrobců či firem, které nám dodávají techniku, hnojiva či pomáhají s finančním zajištěním výroby.

Na kterou část se vy osobně nejvíce těšíte? Máte představu o perspektivě agrárního dne?

Těžko tuto otázku zodpovědět. Hlavně si přeji, aby se oslava vydařila. Do budoucna bychom z ní rádi udělali tradici. Chceme přiblížit zemědělské odvětví zejména mladší generaci. Pokud se nápad osvědčí, mohli bychom v rámci tohoto Dne třeba otevřít veřejnosti i některé zemědělské podniky, aby lidé získali o naší práci lepší představu.

15.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Řidiči budou muset v Holušicích sundat nohu z plynu

Kaliště, Červená Řečice – Obce na Pelhřimovsku se snaží bojovat proti rychle jezdícím řidičům a zvyšovat bezpečnost pro své obyvatele. V Červené Řečici z toho důvodu vybudovali retardér, zastupitelstvo v Kališti oproti tomu odhlasovalo snížení rychlosti v místní části Holušice.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Z garáže se ztratila JAWA i kompresor

Pelhřimov – Případ odcizení kompresoru a motocyklu JAWA 175 MZ zaměstnává hned od začátku týdne policii z obvodního oddělení v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení