Tentokrát se blíže seznámí s architektem Pavlem Janákem a jeho přínosem městu Pelhřimovu. O tom, jak se tento muž podepsal na nynějším vzhledu města, se bude hovořit ve freskovém sále zámku pánů z Říčan od 17 hodin na přednášce nazvané Pelhřimovské stopy Pavla Janáka a o zajímavosti, týkající se tohoto známého architekta, se s posluchači podělí Miroslava Kvášová.

Životním krédem Pavla Janáka, rodáka z pražského Karlína, bylo to, že pokud chce architekt sám vytvořit památku, musí pochopit starou architekturu, kterou má opět oživit, aby poznal, kde je možno do slohu co nejméně zasáhnout, co nejméně obětovat, a naopak co nejvíce zachovat, aby vše působilo jednotně.

Janák, který patří dnes k předním představitelům české architektury, pracoval na úpravách pražského Černínského paláce a letohrádku Hvězda, rekonstrukci Pražské jízdárny a záchraně Míčovny Pražského hradu.

Jeho práci je ale možné ocenit i v dalších českých městech. Jedním z nich je i Pelhřimov. V Pelhřimově Janák nejenže podpořil boj místních obyvatel proti nefunkčnímu a nekoncepčnímu regulačnímu plánu, ale navrhl i přestavby historických objektů a z jeho dílny vzešlo i několik novostaveb.

Jedním z příkladů zdařilé rekonstrukce je třeba Fárův dům na Masarykově náměstí, kde dokázal Pavel Janák nenásilně skloubit původní barokní sloh s novými kubistickými prvky.