VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrdohlavý muž: Tak se v knize prezentuje pivovarník Bernard

Humpolec – V knize Tvrdohlavý muž popisuje humpolecký pivovarník Stanislav Bernard své začátky v podnikání, své soukromí či politické názory i vybudování jedné z nejúspěšnějších firem na současném českém trhu.

15.1.2015
SDÍLEJ:

Stanislav BernardFoto: Jiří Jíra

Začátek knihy vypovídá o nesnadném podnikání a o koupi humpoleckého pivovaru. Vydražením ruiny v roce 1991 začal nový Bernardův život, když se v následujících několika letech věnoval výhradně pivovaru a snaze budovat životaschopnou firmu. Popisuje, jak nabízeli pivo různým hostinským a jak i místní obyvatelstvo zpočátku zatvrzele odmítalo pivo Bernard, i když za hranicemi kraje se už ujalo velmi dobře.
Kniha pokračuje popisem vnitřních záležitostí firmy. Můžeme se dočíst o budování zaměstnaneckého kodexu, zocelování vztahů, což obsahuje přibírání i propouštění zaměstnanců. Také se věnuje způsobům propagace značky a komunikaci s médii – například reklamě ve formě billboardů, které reagovaly vtipným i vážným způsobem na tehdejší společenské situace.

Jak napovídá titulek, Stanislav Bernard se sám prezentuje jako muž, který si stojí za svým názorem – ať už ho vyjadřuje v rámci firmy nebo svou vlastní osobou, říká to, co si právě myslí.

Také jeho politické názory jsou jednoznačné. Vyjadřuje své názory na směřování Evropské unie, boj proti korupci a nalezneme zde i jeho postřehy z voleb do Senátu a z komunální politiky. Teď působí jako zastupitel v Humpolci, ve volbách získal nejvíc hlasů.

„Jsem přesvědčený o tom, že pokud bude stávající ekonomický systém nastaven pravicově, tak bude mnohem efektivnější a výkonnější, než kdyby byl levicový, to je všechno," říká mimo jiné Bernard ve své knize.

Štamprlu s tátou

Popisuje, jak byl při studiích na školách a při výběru zaměstnání často ovlivněn komunismem, který mu jakožto člověku nesouhlasícímu s režimem nedovoloval dostat se na školy, na které chtěl, a na vyšší pozice v zaměstnáních. Bernard vzpomíná i na založení Českého svazu malých nezávislých pivovarů, v jehož čele se zasloužil o prosazení zákona o diferencované spotřební dani, což umožnilo vznik celé plejádě minipivovarů, jak je známe dnes.

Hojně se zmiňuje o své rodině a příbuzných, o strastech s bydlením, životem s rodiči a o vztahu se spoustou lidí, kteří mu jsou nebo byli blízcí.

Především vzpomíná na svůj život v Háji ve Slezsku. O svém otci a matce se zmiňuje, že by je ve své firmě milerád viděl, protože měli vlastnosti, kterých si cenil.

Mluví i o svém vztahu s otcem: „On byl dost pruďas a já si zas pěstoval dlouhé vlasy, takže jsme spolu dříve občas mívali i problémy. Výrazně se to pak zlepšilo, když jsme rekonstruovali dům. To třeba potom večer přišel, jestli si nedáme štamprlu…"

Kapitoly jsou proloženy množstvím fotek, které zpříjemňují zážitek z knihy a dělají ji i velmi zajímavou z grafického hlediska. Fotografie tvoří dobové i současné snímky pivovaru, tištěná reklama či doprovodné fotografie z rodinného archivu Stanislava Bernarda.

Jiří Poděbradský

Autor: Redakce

15.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení