Pražský rodák, který přesídlil na klidnou Vysočinu, má doma v několika vitrínách zřejmě největší soukromou sbírku egyptských archeologických nálezů v Česku. V příštím roce chce část sbírky představit veřejnosti.

"I soukromá sbírka má především sloužit lidem. Jednám s Muzeem Vysočiny v Havlíčkově Brodě, výstava by se mohla stát putovní," říká Zápařka.

Vášeň pro Egypt propukla u vyučeného keramika a výtvarníka se zájmem o dějiny umění najednou, ale o to větší silou. "Sousedka v Praze si přivezla ze zájezdu do Egypta krásnou misku a za nic na světě mi ji nechtěla dát. To mě rozčílilo, do půl roku jsem odjel do Egypta a začal jsem podobné věci sbírat, shánět a nakupovat," řekl Zápařka.

Od té doby byl v Egyptě více než dvacetkrát. Země faraonů prý přitahuje i jeho manželku. "Když vystupuje v Káhiře z letadla, říká: Konečně jsme doma. Já tam často někam přijdu a vím, že už jsem tam někdy byl. Tvrdím, že v předešlém životě jsem byl v Egyptě malířem hrobek," říká Zápařka.

O jeho zálibě vypovídá i chalupa v Kamenici. Během dvou měsíců polovinu stavení přestavěl do podoby pyramidy zakončené pozlaceným hrotem. Je přesvědčen o tom, že pyramida s úhly stejnými jako u hrobek faraonů má léčivé účinky. "Známý dostal při návštěvě žlučníkový záchvat, pod pyramidou byl za chvilku v pořádku. Mě to vyléčilo krční páteř. Navíc je tady zdravý vzduch a hospodu mám hned vedle," vypočítává Zápařka všechny výhody. "Sousedi mě mají trochu za cvoka, ale mně to nevadí," dodává.

Vitríny v rozlehlém obývacím pokoji v pyramidě jsou plné střepů, nádob, sošek a dalších drobností. Stěny jsou plné obrazů s orientální tematikou. Společně s řadou egyptských mincí obnáší Zápařkova sbírka kolem 1200 kusů. "Jeden z našich předních egyptologů mi řekl, že mám největší soukromou sbírku v Česku a jednu z největších v Evropě," pochlubil se Zápařka. Nejvíc si cení 12 centimetrů vysoké figurky stavitele pyramid Imhotepa.

V budoucnu chce Zápařka svou sbírku prodat. "Až nějaké muzeum najde bohatého sponzora," upřesnil sběratel.