VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Pacovsku vzdají příští rok hold rodáku Antonínu Sovovi

Pacov/ Lukavec – Kulturním tématem číslo jedna se příští rok na Pacovsku stane 150leté výročí narození tamního rodáka, Antonína Sovy.

10.11.2013
SDÍLEJ:

Příští rok si na Pacovsku připomenou 150leté výročí narození českého básníka a prozaika Antonína Sovy, který se narodil 26. února 1864. Foto: Archiv Městského muzea Antonína Sovy v Pacově

Městští radní a muzeum proto už nyní vymýšlejí dramaturgii kulturních akcí směřovanou právě k výročí českého básníka a prozaika Antonína Sovy, který se narodil 26. února 1864 na pacovském zámku.

„K jeho výročí uspořádáme řadu aktivit. Plánujeme vydání jeho biografie spojené s křestem knihy a následným kulturním programem. Dále připravujeme zhudebnění básní Antonína Sovy, kterého se ujme skladatel Jiří Bílý. Tato akce bude rovněž spojena s křestem a doprovodným programem," řekl pro Deník starosta Pacova Lukáš Vlček.

Lidé se také mohou těšit na různé výstavy či komponované večery tohoto uznávaného českého básníka, v jehož dílech se objevuje krajinářská i intimní lyrika, vlastenectví a hledání morálních a společenských hodnot.

Obnova expozice

Pacovští plánují do bohatého kulturního programu zapojit i okolní obce. Rodina Antonína Sovy se totiž v roce 1866 přestěhovala z Pacova do Lukavce. A právě v tomto městysu by mohla být obnovena expozice v altánu zvaném Hříbek, ve kterém krátce bydlela i Sovova rodina a později básník s manželkou na svatební cestě. Rekonstrukce polygonálního dvouposchoďového klasicistního altánu a jeho úprava na památník byla dokončena v červenci 2004. Od té doby je tam stálá expozice věnovaná životu a dílu tohoto umělce.

„Expozici bychom chtěli příští rok vylepšit, doplnit. Proto jsme naše občany v Lukaveckém zpravodaji oslovili, aby se doma podívali, zda nenajdou po svých předcích korespondenci, předměty či cokoliv jiného majícího vztah k Antonínu Sovovi. Bude pak na domluvě, zda si věci zapůjčíme, odkoupíme nebo zdokumentujeme a vrátíme," poznamenal starosta Lukavce František Pinkas.

Ten dále dodal, že obměna expozice bude právě záležet na získaných materiálech a exponátech. „Hříbek je přístupný vždy od dubna do října. Takže počítám, že se nám to do této doby podaří zrealizovat," uvedl starosta.

Dalším plánem je oživení dvanáctikilometrové stezky Antonína Sovy, která vede z Pacova přes Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Značená turistická trasa, která dále pokračuje z Lukavce na Načeradec a Velký Blaník, je hojně využívaná pěšími i cyklo turisty.
Trasa vede po loukách a lesích a povrch tvoří polní a lesní cesty. Po cestě jsou umístěné čtyři informační tabule, které blíže informují o obcích a o básníku Antonínu Sovovi.

„Tuto akci bychom rádi zrealizovali pod patronátem mikroregionu Stražiště. Stezku bychom chtěli doplnit novými informačními tabulemi a dalšími prvky," dodal Vlček.

Kdo by už nyní chtěl nahlédnout do života a díla této výrazné osobnosti české moderní poezie, může navštívit stálou expozici v Městském muzeu Antonína Sovy. Ta se s mnoha originálními exponáty stává cílem školních výprav a široké veřejnosti. Neobyčejnou Sovovu pouť životem osobním i uměleckým navíc poutavě přibližuje promítaný dokumentární film.

Antonín Sova
Český básník a prozaik se narodil 26. února 1864 v Pacově a zemřel 16. srpna 1928 v Pacově. Jeho dílo bylo ovlivněno realismem, symbolismem a impresionismem. Později se soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Jeho přírodní lyrika je spojena s jihočeským krajem, jeho milostná poezie je psána písňovou formou. Sova svými díly útočil proti společnosti a dával najevo protispolečenské postoje celé mladé generace. V jeho dílech se objevuje vlastenectví a hledání morálních a společenských hodnot.
Zdroj:www.wikipedia.cz

Autor: Alexandra Knapová

10.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Klokan Kuki skončil po odchytové akci v jihlavském útulku, kde si ho v pátek dopoledne vyzvedl šťastný majitel Radek Helekal.
8

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení