VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební skladatel a klavírista Vítězslav Novák byl také horolezcem

Kamenice nad Lipou – Rodné město se k němu vytrvale hlásí, i když mu jeho zřejmě nejvýznamnější rodák Vítězslav Novák byl vlastně nevěrný.

11.11.2016
SDÍLEJ:

Kamenice nad Lipou se k Vítězslavu Novákovi trvale hlásí. Jeho bustu najdou návštěvníci města v sousedství zámku.Foto: Deník/Denisa Šimanová

Český hudební skladatel, hudební pedagog, klavírista a horolezec, i tato jeho specializace je v některých životopisech zmiňována, Vítězslav Novák se narodil v Kamenici nad Lipou 5. prosince 1870.

Pocházel z dobře situované a hlavně hudebně založené rodiny. Maminka hrávala na klavír, otec pracoval jako lékař a současně zpíval v pěveckém sboru.

Dospívající Vítězslav se ale dostával k hudbě docela komplikovaně. Nejprve totiž v nedalekém Jindřichově Hradci absolvoval gymnázium. Už tehdy začínal veřejně vystupovat jako klavírista, ale pořád měl i jiné životní plány. Z Jindřichova Hradce zamířil do Prahy na studium práv, ale současně se už začal věnovat i studiu hudby, a sice na Pražské konzervatoři u Antonína Dvořáka.

Teprve tehdy jeho budoucnost vykrystalizovala. Zatímco studium práv nedokončil, hudbě se cele oddal. Postupně přestával být „pouhým" interpretem, ale stále významněji se začal prezentovat i jako tvůrce. Raná Novákova tvorba vycházela z doznívajícího romantismu, což bylo patrné na tvorbě Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna nebo Johannese Brahmse, avšak ovlivněna byla rovněž moravskou lidovou hudbou moderními uměleckými směry počátku dvacátého století.

Právě do období prvních dvou dekád dvacátého století spadá Novákovo vrcholné tvůrčí období. Od roku 1909 do roku 1941 působil jako profesor skladby na Pražské konzervatoři.

V té době už žil ve východočeské Skutči, odkud pocházela jeho manželka. Ve Skutči také 18. července 1949 v 78 letech zemřel.
Zmínka o Vítězslavu Novákovi jako horolezci má bezprostřední vazbu na skladatelovu tvorbu, neboť například symfonickou báseň V Tatrách složil po opravdových horolezeckých výstupech ve Vysokých Tatrách.

Na náměstí Čsl. armády
v Kamenici nad Lipou připomíná skladatele rodný dům, a němž je umístěna pamětní deska. V Kamenici se rovněž zrodila Novákova klavírní soutěž, jejíž první ročník se uskutečnil v roce 2010 k výročí 140. skladatelova narození.

V Kamenici nad Lipou je dnes možné narazit na Naučnou stezku Vítězslava Nováka, která měří přibližně tři kilometry a vede od zámku k myslivně Johanka. Na stezce se mohou návštěvníci seznámit s přírodou, lesním hospodářstvím a zajímavostmi Kamenicka a blíže také s životem a dílem kamenického rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka.

Autor: Jiří Jíra

11.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud v Brně začal projednávat dvojnásobnou 
vraždu v Jihlavě.
 Obžalovaným je
 nadějný hudebník Marek Č.
AKTUALIZUJEME
3

Za dvojnásobnou vraždu dostal 20 let se zvýšenou ostrahou

Parkovat správně se vyplatí. Nemusíte pak řešit tyto situace...
AUTOMIX.CZ
48

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Rodiče napsali, jak jsou ve městě jejich děti spokojené

Pelhřimov – Rodiče z Pelhřimova se mohli v uplynulých dnech vyjádřit k rodinným aktivitám a možnostem ve městě. Tamní Rodinné centrum Krteček za podpory města totiž připravilo pro zájemce, konkrétně tedy rodiče dětí do šesti let, soutěž s názvem Pelhřimáčci – vyplň a vyhraj.

Nejlepší ohaři budou soutěžit na Vysočině

Jihlava /ROZHOVOR/ – Začátkem září se sjedou nejlepší ohaři a jejich vůdci z celé České republiky do Štoků, aby v přilehlých mysliveckých honitbách zabojovali ve vrcholné soutěži a získali titul Všestranný vítěz České republiky 2017.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Jubilant Jan Zoubek přizval deset přátel výtvarníků

Pacov – Bude to nejspíš největší kulturní událost v Pacově ve zbytku léta! Hned jedenáct výtvarníků se společně představí na výstavě v zámecké kapli svatého Václava, která je letos o to výjimečnější, že se koná u příležitosti 75. narozenin akademického sochaře Jana Zoubka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení