VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE beseda s básníkem Tomášem Zdechovským

Pelhřimov /FOTOGALERIE/ - V městské knihovně v Pelhřimově se v pondělí od 17 hodin konala beseda s básníkem Tomášem Zdechovským. Besedu moderovala redaktorka Pelhřimovského deníku Nela Kyselová.

16.11.2009
SDÍLEJ:

Básník Tomáš Zdechovský na besedě v pelhřimovské městské knihovně.Foto: DENÍK/Michal Vítů

Dotazy z internetu na Tomáše Zdechovského,na které odpovídal v průběhubesedy,najdete ZDE

Tomáš Zdechovský na úvod řekl:"Kluci začnou psát básničky na základě toho, že prožijí nešťastnou lásku. Ani u mne to nebylo jiné."

První báseň však složil už ve dvou a půl letech, zněla: "Slepice, slepice, na paprice". Jako malé dítě však prý slepici na paprice nesnášel…

V období svých 15-17ti letnapsal Tomáš Zdechovský 5- 7 tisíc básní.V 17 letech založil s přáteli skupinu básníků "Přátelé tichého dotyku".

Tomáše Zdechovského hodně inspiruje téma židovství. Jeho básně byly přeloženykromě jiných světových jazykůi do hebrejštiny.

Dostalo se i na dotazy návštěvníků. Tomáš Zdechovský hovořil i o své marketingové agentuře, kterou založil. Nyní má 15 zaměstnanců.

Další dotaz z publika se týkal využívání jeho básnického nadání i v marketingové agentuře, nebo jak je zdatný v grafice.

Zdechovský navrhoval např.vlajku obce Veselá na Pelhřimovsku. "Ale ten vlastní výtvarný prvek už musí zpracovat grafik."

Tomáš Zdechovský poté přečetl několik svých básní.

Další dotaz z publika zněl, jak tvoří verš, zda ho to napadne, nebo záleží na jeho náladě? "Já často jezdím s tužkou a papírem. Kdykoliv mě napadne verš, začnu psát. U mě je to o tom, že dostanu nějaký impuls. U mě to není tak, že to spontánně napíšu, já si s veršem hodně hraju."

"K jedné básni jsem se vracel čtvrt roku a pořád nebyla hotová. Většinou nepíšu v době, kdy prožívám velký smutek. Nepíšu ani když piji alkohol. A za třetí nepíšu právě tak jak jsem psal mezi 15-17 lety o prožití silného emocionálního zážitku."

Svoje verše publikuje a literárním serveru poeta.cz. "Vždy když čtu pod básní recenzi, reakci, tak ta je úplně jiná, než bych si myslel…"

Další dotaz zněl: "Jste věřící?" Tomáš Zdechovský odpovídal, že jsou konvertité. "Můj bratr těžce onemocněl, nevyléčitelně. Při operaci slepého střeva upadl do kómatu a neprobudil se. Naše nevěřící rodina začala hledat Boha. U mě to bylo tak, že v 90. roce v Želivě jsem se nechal pokřtít. Ale ten boj je celoživotní. Samozřejmě že jsem měl období 13-14 let, kdy jsem měl těžké období a chtěl jsem opustit víru a jít vlastní cestou, ale věřit jsem nikdy nepřestal."V jeho víře houtvrdily itři velmi silné duchovní zážitky, o kterých v knihovně pohovořil.

Tomáš Zdechovský zodpověděl i dotazy vložené přes internet na stránky Pelhřimovského deníku a poté opět zarecitoval několik svých básní.

Velmi rád kupuje poezii, neboť ví, jak je těžké ji vydat.

Nejoblíbenější spisovatel je proZdechovského Antoine de-Saint Exupéry. "Je to krásná procítěná literatura plná nádherných slov."

Tomáš Zdechovský poté vyzval příchozí návštěvníky, aby si s ním na jeho báseň zatančili do rytmu valčíku.

Málem došlo i na "světovou premiéru". Tomáš Zdechovský zarecitoval poprvé veřejně báseň "Únos do želivských komnat". Ovšem mnoho veršů nezaznělo. Upřímný smích jedné z přítomných slečen rozesmál i autora natolik, že nebyl schopen v přednesu pokračovat.

K závěru besedy zazněla báseň "Odpusť mým rtům".

"Je spousta věcí, kterými bych chtěl být." Na dotaz čím by býtnechtěl, odpověděl Tomáš Zdechovský, že podrážkou od bot.

"Jsem nenapravitelný snílek a optimista. Rád měním sny v realitu."

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení