To slavnostně otevřelo tuto sobotu a svou rozlohou je zároveň největší na Vysočině.

„Překážky jsme připravovali devět měsíců. Nyní jsou tu dvě dráhy, pro děti od čtyř let a pro dospělé od sto čtyřiceti centimetrů,“ informoval manažer lanového centra Martin Taclík.

Zdravý pohyb

Dětem evidentně nedělala připravená dráha problémy. Dospěláci se už viditelně zapotili více. Není divu. Absolvovat překážky zavěšené v lanoví mezi stromy, místy až v desetimetrové výšce, nebyla legrace.

„Nečekal jsem, že je trasa tak rozsáhlá. Místy to dalo zabrat, ale pěkně jsem si protáhl tělo,“ sděloval zážitky Tomáš Rásocha ze Sázavy.
„Absolvovat všechny překážky může někomu trvat až devadesát minut. Samozřejmě si ale můžete na každém stanovišti odpočinout. Je také možné po absolvování třech lehčích průlezů slézt dolů,“ podotkl Taclík.

Lanové centrum není ale jen o dřině. Je to především příjemný zážitek. Kromě krkolomných překážek jsou součástí dráhy i tři lanovky, na kterých můžete frčet s větrem ve vlasech až dvacet metrů vzduchem. Po celou trasu je každý zabezpečen dvěma jistícími lany.

Bezpečnost především

„Každý, kdo má o absolvování dráhy zájem, je nejdříve oblečen do profesionální horolezecké výstroje a před výstupem na první stanoviště důkladně proškolen. Stejně tak malé děti na dětské dráze,“ zdůraznil Martin Taclík.

Jak ale potvrdili někteří absolventi dospěláckého okruhu, dráha není pro každého.

„Je škoda, že průlezová trasa pro dospělé je dělaná formou start – cíl. Myslím si, že některé překážky jsou totiž jen pro fyzicky zdatné a psychicky odolné jedince,“ sdělila Zuzana Hejnová z Jihlavy.

„Pokud se někdo rozhodne, že chce dráhu před jakoukoliv překážkou vzdát, není pro nás problém pro něj dolézt a ze stanoviště mu pomoci dolů,“ reagoval Martin Taclík.

Provoz lanového centra podle Taclíka potrvá až do října. Záleží hlavně na tom, jaké bude počasí. „Pokud už bude neúnosná zima, pak provoz ukončíme a otevřeme zase až na jaře,“ dodal Taclík.