Hlavní pozornost se upírala na dlouho očekávanou diskuzi o možnostech vzniku denního stacionáře pro zdravotně postižené děti. O jeho vybudování v Pelhřimově se mluví už delší dobu, zatím ale bezvýsledně.

Účast na debatě předem přislíbil místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda. Ten se ale nakonec omluvil, protože musel být na zasedání městského zastupitelstva.

I postižení potřebují kolem sebe kolektiv

O stacionáři tedy mluvily pouze Jana Moravcová, vedoucí centra Lada v Pacově, které denní stacionář pro zdravotně postižené provozuje a Lucie Šolcová, vedoucí centra Pro zdravotně postižené v Pelhřimově.

„Naše pacovské denní centrum navštěvuje více jak deset klientů. A jsou tam moc spokojeni. Stacionář je pro lidi z hendikepem rozhodně velmi prospěšný,“ líčila Jana Moravcová.

Přidala se k ní i Lucie Śolcová. „I zdravotně postižení potřebují mít kolem sebe kolektiv,“ doplnila. Město přislíbilo, že pro stacionář v Pelhřimově pomůže vyhledat vhodné prostory. „Musí se najít místo, které se upraví pro potřeby denního stacionáře. To pak musí schválit hlavně hygiena,“ poznamenal již dříve k problému místostarosta Kovanda. Vyhovující prostory se ale městu zatím sehnat nepodařilo. Téma stacionáře dál zůstává nevyřešené. „Kéž by se stacionář povedlo otevřít. Pro nás a hlavně pro naše děti by to znamenalo strašně moc,“ uzavřela Hana Brabcová, jedna z maminek, která má doma zdravotně postiženou ratolest.