Od počátku letošního roku přišlo o svůj automobil celkem čtyřicet řidičů. Budeme–li hovořit o celkové sumě za ukradená auta, dostaneme se k částce pěti milionů šesti set tisíc korun.
 
„Nejčastěji se vozidla kradou v Pelhřimově. Jen za říjen tam zmizelo sedm automobilů. Potom v Humpolci a nárazově máme hlášené krádeže i v Pacově,“ uvedla tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Složité pátrání

Rovná čtyřicítka v porovnání s minulým rokem, kdy bylo odcizeno čtyřicet osm vozidel, by nebyla tak alarmující. Ale vzhledem k tomu, že do konce letošního roku zbývá ještě jeden měsíc, není vyloučeno, že se počet navýší. Podle mluvčí Kotkové se tomu ale policisté budou snažit zabránit.
 
„Na inkriminovaných místech, kterými jsou například sídlištní parkoviště, máme zvýšený počet hlídek. Především v nočních hodinách tudy projíždějí policejní vozy v pravidelnějších intervalech,“ doplnila Kotková.
 
Šance policistů nalézt ukradený vůz je téměř nulová. Automobily v devadesáti procentech případů kradou organizované gangy, a to přímo na zakázku.
 
V době, kdy si majitel všimne, že jeho nablýskaný miláček nestojí před domem, je už možná rozebrán na náhradní díly.
 
Přesto se policistům podařilo vypátrat devět kradených vozidel a také pachatele.
 
„Je to velice složité. Nejčastěji vozidla objevíme tak, že je kriminalistům někdo nahlásí nebo máme nějaké podezření. Naším pátráním jsme v minulém měsíci vypátrali kradené auto značky Škoda 120 u Dubovic. Bylo to částečně souhrou náhod a také díky psovodovi,“ řekla Kotková.

Kamerový systém snad pomůže


Od příštího roku by měly policistům usnadnit práci tři kamery, které chce zakoupit pelhřimovská radnice. Její představitelé mezitím už zažádali o finanční podporu z programu prevence kriminality na ministerstvo vnitra.
 
„Tři kamery, které chceme zakoupit, by monitorovaly prostor u kruhového objezdu na Pražské ulici. Další by byly umístěny v průmyslové zóně a u kina,“ přiblížil pelhřimovský místostarosta Bohumil Kovanda.
 
Podle radních by měl být plánovaný kamerový systém daleko propracovanější. Měl by být dokonce díky internetu propojen i s jinými městy.
 
„Rádi bychom spojili kamerový systém v Pelhřimově například s tím humpoleckým. Vše by sledovali z jednoho pracoviště tři pracovníci, kteří by se střídali na směny. Vše je ale zatím daleko a na záměru se teprve pracuje,“ uzavřel Bohumil Kovanda.