Případ šetří policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti

Rodiče obviňují z jeho smrti pediatričku Janu Hejdukovou a lékaře Milana Zajíce z Pelhřimova, protože mu neposkytli odpovídající lékařskou péči, a zejména lékařka Hejduková nezjistila, že má jejich syn již několik let cukrovku. Policie se případem začala zabývat letos na začátku dubna.

„Případ šetříme pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, za což hrozí až pět let vězení. Nyní už jen čekáme na výsledky znaleckých posudků. Ty by měly být hotové v září nebo říjnu. Zatím nebyl nikdo obviněn,“ informoval Lubomír Vacek z pelhřimovské policie.

Zdravotní stav se prudce zhoršil

Vážnější zdravotní problémy začal mít dvanáctiletý Petr Matia v lednu 2005, kdy prodělal plané neštovice.

„V té době Petr zhubl za sedm dní o sedm kilo. Hodně pil a chodil na záchod. Říkali jsme to dětské lékařce Hejdukové, ale ta na to vůbec nereagovala, pouze potvrdila u syna úbytek váhy. Neudělala ale žádné speciální vyšetření, aby zjistila, co je toho příčinou,“ popsal Deníku otec chlapce Petr Matia.

O pár dní později se začal chlapcův zdravotní stav zhoršovat a v pátek 18. února přivedl otec svého syna do ordinace doktorky Hejdukové znovu. V té době ji ale zastupoval lékař Milan Zajíc.

Petr Matia. Na snímku ještě z doby, kdy byl zdravý.

Foto: Archiv rodiny

„Řekl, že má obyčejnou virózu, a poslal nás domů,“ vzpomíná na poslední dny svého syna Petr Matia.

Lékařova diagnóza je uklidnila. O to větší šok zažili, když se dva dny poté jejich syn doma zhroutil. Po převozu do nemocnice pak zemřel.

„Ještě ten den jsem se dozvěděl, že měl cukrovku na hodnotě 35, což nemohl přežít,“ poznamenal smutně otec.

Nemoc mohli odhalit včas

Lékařka Jana Hejduková se včera odmítla k případu vyjádřit. Po své zdravotní sestře vzkázala, že nebude s médii komunikovat. Televizi Nova, která na případ upozornila jako první, řekla, že není věštkyně.

Jenže to, že Petr Matia trpí cukrovkou, mohli lékaři podchytit již před šesti lety. Chlapec se totiž v roce 1999 podrobil operaci slepého střeva, a při tom mu byla zjištěna zvýšená hladina cukru v krvi.

Případem se zabývalo již několik zdravotnických orgánů, od České lékařské komory (ČLK) až po ministerstvo zdravotnictví.

Ty označily postup lékařů za pochybení. O jejich potrestání pak měl rozhodnout tříčlenný senát územní ČLK v Pelhřimově. Ten ale případ uzavřel s tím, že nikdo z lékařů nepochybil.